5 Kilometrelik Gökdelen Planı Yapıldı

569

Geleceğin teknolojilerini kullanan Arconic firması bu sefer 5 kilometrelik bir gökdelen planı gerçekleştirdi.

Bir malzeme bilim şirketi olan Arconic, duman emen dış cephe ve içeri çekilebilen balkonların bulunduğu, gelişmekte olan veya halihazırda piyasaya sürülen malzemelerden inşa edilmiş 4,8 kilometrelik bir gökdelen planladı.

Bu gökdelen için “The Jetsons” olarak bilinen çizgi diziden esinlenen şirket, yapım tarihi olarak da çizgi dizinin 100. yılı olan 2062 yılını gösterdiler.

Arconic şirketinin baş malzemeler bilim adamlarından Sherri McCleary planlanan gökdelenin dış yüzeyinde bulunacak olan teknolojiye dikkat çekerek, EcoClean teknolojisinin geleceğin yeşil binaları için oldukça gerekli olduğunu vurguladı.

EcoClean, serbest radikaller olarak bilinen atomları üretmek için kaplamadaki kimyasallarla tepkimeye giren ışık ve su buharı yardımıyla çalışır.

Geleceğin Yapı Teknolojisi – Açılabilir Balkonlar

Başka bir yenilik de pencerelerde. Yeni tasarıma Bloomframe deniyor. Aslında, motorize bir pencere olup, istendiğinde bir dakikanın altında bir sürede balkona dönüşebiliyor.

Arconic şirketi bu Bloomframe teknolojisini bir çok uluslararası yapı fuarında görücüye çıkardı. Ve yakın gelecekte bu yapı teknolojisi kullanılmaya başlanacaktır.

Arconic, ayrı pencereler ve çıkıntılar oluşturmak için iki kat daha fazla malzeme harcamak yerine binaları statik devlerden daha fazlasını yapabilen esnek bileşenlere yatırım yapmak istiyor.

Arconic’in diğer fütüristik tasarımlarından diğerleri de şunlar; uçan arabalar, ultra-hafif araba gövdeleri ve aerodinamik uçak kanatları…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Mühendisce

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir