100 Milyon Dolarlık Uzay Projesi: Starshot

Uzay bilimci Stephen Hawking ve Ruş iş adamı Yuri Miner bir ilkin gerçekleştirileceği proje olan Starshot‘ı tanıttılar. Bu projeyle Alpha Centauri yıldızına gitmek için bir uzay aracı yapacaklar.

Dünya dışı canlı yaşamına uygun gezegen aramak için böyle bir projeye girişen ekip , yapacakları bu uzay aracı ile Alpha Centauri yıldızına ulaşıp burada kanıt bulmaya çalışacak. Stephen Hawking yaptığı açıklamada , bu yolculuğun tamamlanmasındaki en büyük engelin dünya ile yıldız arasındaki boşluğun olduğunu söyledi. Işın demetiyle bu boşluğu geçmeyi plandıklarını belirten Hawking ayrıca ” Bugün, evrenin içindeki bir sonraki büyük atlayışımızı gerçekleitireceğiz. Çünkü biz insanız ve uçmak doğamızda var.” dedi

Yapacakları uzay aracından da bahseden Yuri Milner, ışık hızının %20’si kadar bir hıza çıkacaklarını ve dünyamızdan 4.37 ışık yılı uzakta olan Alpha Centauri sistemine gidebilmek için 20 yıla ihtiyaç duyacağını belirtti. Şu andaki uzay araçları ile bu yolculuk yapılabilseydi yaklaşık olarak 30000 yıla ihtiyaç duyulacaktı. Ayrıca 30 gramı geçmeyen bu araçlarla yapılacak testlerle tüm bu araçlardan gelecek veriler tek bir yerde toplanıp değerlendirilecektir.

Mühendisce