2 Yıldızın Yörüngesinde Bulunan En Geniş Gezegen Bulundu

San Diego’da yapılan Amerikan Astronomik Topluluğu toplantısında yeni bir keşif açıklandı. Kepler-1647 ismi verilen yeni gezegen, 2 yıldızın yörüngesinde bulunan en geniş gezegen olarak listeye girdi.

Kepler-1647 ismi verilen yeni gezegen 4,4 milyar yaşında ve 3700 yıl ışık yılı uzaklığında bulunmakta. Neredeyse Dünya ile aynı yaşta olması, oluşum zamanlarının veya başka özelliklerinin benzerliği ilgi çekici hale getiriyor. Kendi sistemlerindeki yıldızları ile bizim sistemimizdeki güneşe büyüklük bakımından çok benzer.  Kütle ve çap olarak Jüpiter’i örnek verebiliriz.

Kepler-1647, en geniş çevreleyen gezegen keşfi olarak tarihe geçti. Çevreleyen gezegenler, aynı anda 2 yıldızın yörüngesinde bulunan gezegenlere verilen isimdir. Diğer bir ismi ile bilim kurgu filmi Star Wars’dan alınan şekliyle “Tatooine” olarak bilinir.

Bilindiği üzere gezegenler keşfedilirken sadece ışık kullanılır. Bir gezegen diğerinin önünden geçmesi veya diğer bir adıyla yörüngesinin bulunması bu şekilde mümkün oluyor. Fakat çevreleyen gezegenlerde 2 adet yıldız olduğu için ışığın kesildiği yerler ve bunların asteroid m, gezegen mi olduğu çok daha tespit edilebilmekte.

Ayrıca bu yıldızın bulunabilmesini kolay kılan özelliklerden birisi de boyutları. Büyük gezegenlerin yörünge dönümleri küçük gezegenlere göre çok daha fazla. Örneğin, Kepler-1647 1107 gün süren bir yörüngeye sahiptir.

Jüpiter gibi yeni bulunan Kepler-1647 de gaz devi gezegen olarak biliniyor. Bu tür gezegenlerde yaşamın oluşması için yeterli şartlar bulunmamakta. Fakat bu gezegenlerin Jüpiter’de olduğu gibi Ay’dan büyük kendi uyduları bulunmakta ve bu uydularda yaşam olma ihtimali daha olası.

Mühendisce