2016 Kpss Mühendisler İçin Nasıldı ?

2016 Kpss ilk oturumu Bu gün gerçekleşti. Binlerce adayın girdiği sınavda ilk oturumun ardından akılda kalan sorulardan biri de sınavın zor mu kolay mı oluşuydu. elbetteki kişiden kişiye farklılık göstermesine rağmen biz Mühendislik branşında olan sayısal ağırlıklı eğitim alan kişiler olarak ilk oturum için oldukça zordu yorumları duyulmaya başlandı.

Sınav önceki yıllara göre bir tık daha zor olduğunu söylesek yanlış olmayacaktır. Ancak bu kurumların taban puan sisteminde bir değişiklik yapacağı anlamına gelmemektedir. Özellikle Mühendislik branşında bu taban puan şartının yanında bir çok kurum kendi kurum içi sınavını da yapacaktır.

Sınavda sözel kısım için ortak kanı oldukça uzun yazılar ve oldukça karmaşık olmasıydı. Bu sebeple bir çok adayın süreyi düzgün kullanamadığı ve yetiştiremediğini söylesek yanlış olmayacaktır. Matematik alanında bu yıl geçen yıllara göre yine kısmen daha zor olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki Mühendislik eğitimi almış bir adayın matematikden zorlandığını duymak zor olacaktır diye düşünürken bir çok kişi tarafından boş sayısının oldukça fazla olduğu söyleniyor.

Kpss bir sıralama sınavı olduğu kadar kurumlar için tek etken olmadığını da söylemek isteriz. Mühendislik için konuşacak olursak bir çok kurum taban puanın yanında bir çok şart da belirlemektedir.

Umarız tüm adaylar ve kurumlar için hayırlısı olur.