2017 KPSS Mühendis Alımları Değerlendirmesi

2017 yılı içerisinde gerçekleşen mühendis alımı sayıları ve beklentiler üzerinden genel bir değerlendirme yaptık.

Mühendis atamaları bakımından 2017 yılı bir çok mühendisin içindekileri umutları tekrardan yeşertti. Zira 2016 yılı atama sayıları düşünülenin aksine oldukça azdı. Bir yandan da şöyle düşünülebilir; 2016 yılı atama bekleyen mühendisleri o kadar karamsarlığa itti ki, 2017 yılında daha kötü gidebilmesi imkansızdı.

2016 yılında, bilindiği üzere bir çok devlet kurumundaki açığa almaların ardından, mühendis alımı sayısının beklenenden fazla olacağı düşünüldü. Bu yüzden beklentiler oldukça yükseldi. 2017 yılı ise, bu beklentilerin hakkını verir şekilde başlamasa da, Nisan ayında bir çok devlet kurumu tarafından art arda açıklanan mühendis alımları memnuniyet vericiydi.

2017 KPSS mühendis alımları, mühendislik dalları arasında son açıklanan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı mühendis alım duyurusundan sonra en fazla Ziraat mühendislerine yaradı diyebiliriz. 874 Ziraat mühendisi alımının açıklanmasıyla Ziraat mühendisleri uzun süredir bekledikleri kadrolarına kavuştular. Ayrıca Türkiye Şeker Fabrikaları bölge şeflikleri için 130 Ziraat mühendisi alımı da yapmıştı.

En fazla alım yapılan mühendisliklerde ikinci sırayı ise, yine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı mühendis alımı duyurusuyla açıklanan Gıda mühendisliği aldı. 328 Gıda mühendisi 2017 yılı mühendis alımları kapsamında devlete geçti.

Önemli ölçüde alım yapılan bir diğer mühendislik de İnşaat mühendisliği oldu. 2017 yılı içerisinde tahminen 250 İnşaat mühendisi kadrolu ve sözleşmeli olarak alındı.

Diğer büyük bölümü oluşturan mühendislik dallarındaki alımlar ise net olmamakla birlikte şu şekilde; 200 Elektrik-Elektronik mühendisi (Çoğunluğu doğrudan KPSS şartı aranmadan alındı.) , 110 Su Ürünleri mühendisi, 70 Harita mühendisi, 100 Makine mühendisi…

2017 yılında gerçekleşen mühendis alımlarında Türkiye’de önemli büyüklüğe sahip mühendislik dallarından olan Makine ve Bilgisayar mühendislikleri beklentileri itibariyle oldukça hayal kırıklığına uğradılar. Ve önümüzdeki atamalarda da pek istekleri yerine gelmeyeceğe benziyor.

Gelelim önümüzdeki dönemde yapılması muhtemel mühendis alımlarına… Gelecek dönem için eğer ki herhangi bir değişim olmazsa, Karayolları Genel Müdürlüğü 640 teknik eleman alımı yapacağını açıklamıştı.

İller Bankası, DSİ, TCDD ve TEİAŞ gibi büyük kurumların alım yapacakları düşünüldüğünde bu sayıların yıl sonuna doğru artacağı düşünülüyor. Gelecek dönemde eğer ki bir sürpriz olmazsa, İnşaat mühendisliği açık ara en fazla alım yapılan mühendislik dalı olacak gibi görünüyor.

Mühendislik atamalarında sürekli güncel bilgiye ulaşmak için Lütfen Forumumuza Üye olun. Forum için TIKLAYIN