2017 Yılı KPSS Mühendislik Atamaları

Bu yazımızda 2017 KPSS mühendislik atamaları ile ilgili genel bilgi vermek istedik.

2016 Yılı atama bekleyen mühendisler için baştan sona bir yıkım oldu desek yanlış olmaz . Az tutulan kontenjanlardan ziyade yapılacak olan atamaların da ertelenmesi sonucunda mühendislerin beklentileri suya düştü.

2016 Yılı Mühendislik haberleri genel boyutta iç karartıcı oldu. Ancak 2017 de mühendislik atamaları konusunda verilen sözlerin tutulacağını düşünüyorduk nitekim yapılan açıklamalar da kamu kurum ve kuruluşlarında mühendis açığı olduğunu bizlere söylüyordu. Olağan üstü hal dönemi sonunda kurumlardan atılmış olan mühendislerin de oluşturacağı açıklar ile 2017 yılı mühendis atamaları için rekor sayılarda olması gerekirken alınan kararlar tam tersi yönde oluyor.

2017 Yılı memur alımları için yapılan açıklamalar da geçen yıl 51 bin olan toplam atama sayısı  bu yıl 5 bine kadar düşürüldüğü söyleniyor. Bunların içerisinde mühendislik atamaları da dahil olarak anlamamız mümkün nitekim açıklama da bu sayıya dahil olmayan meslek grupları arasında mühendisler için belirlenen sınıflar yok.

Kamu kurumlarında bir yıllık sürede yapılacak atama kontenjanı, Bütçe Kanunundaki belirlenen toplam rakama göre planlanmaktadır.Geçen yıl bu toplam atama izni sayısı 51 bindi. Bu yıl  2017 yılı Bütçe Kanunundaki belirlemeye göre bu sayı 5 bine indirildi.

 

BÜTÇE KANUNUNDAKİ ATAMA İZNİ SAYISINA DAHİL OLMAYAN ATAMALAR

190 sayılı KHK’da yer alan hükümler gereğince, bazı kadrolara, bütçe kanununda yer alan atama izni sayısı kısıtlamasına bağlı olmaksızın alım yapılabilmektedir.

Atama izni sayısı sınırlamasına tabi olmayan alımlar şu şekildedir:

– Hakim ve savcı alımı,
– Doktor alımı,
– Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığında münhasıran vergi ve sosyal güvenlik alanlarında istihdam edilecek yardımcı kadrolarına yapılacak atamalar,
– Engelli memur alımı,
– Askeri personel alımı,
– Polis alımı,
– Korunmaya muhtaç çocuklar arasından yapılan alımlar,

 

 

Bu kadar az olan atamalar da kurumların daha da seçici olacağını söylemek lazım.Bu şekildeki Mühendis atamalarında dikkat çeken en büyük sorunlardan bir tanesi ise İSG belgesi olması şartı , Sadece bu yüzden atanamayan Mühendislerin sayısı da azımsanmayacak oranda 2017 yılı için bu derece beklentimiz olduğunu söylerken bu sürede meslektaşlarımız için de arzuladıkları kurumların istedikleri evrak ve şartları sağlamaları için büyük bir fırsat olarak görüyoruz.

2017 KPSS Mühendis Alımları Değerlendirmesi 

Mühendislik atamalarında sürekli güncel bilgiye ulaşmak için Lütfen Forumumuza Üye olun. Forum için TIKLAYIN

  • Yeni Konu: 2018  Yılı KPSS mühendis Atamaları Ve İş İmkanları yazımız için TIKLAYIN