2018 KPSS Mühendislik Atamaları ve İş İmkanları

2018 yılı KPSS Mühendis atamaları ve iş imkanları açısından yine oldukça kötü geçen bir yıl oldu.

Son 3 yıl içerisinde yapılan atama haberlerini incelediğimizde karşımıza çıkan acı tablo bizleri gerçekten üzdü.

Mühendislik taban puanlarının yıldan yıla arttığı, atama sayılarının ise oldukça düştüğü bir gerçek. Geleceğin mimarı olan mühendislerin gelecek kaygısı çektiği bir yılı daha geride bıraktık diyebiliriz.

Mühendisce ekibi olarak genelde bu yazımızı her yılın aralık ayında yazmamıza rağmen, Ülkemizin bu dönemde ekonomik olarak zor bir geçitten geçtiği, haliyle mühendislik atamalarının pek ihtimaller dahilinde olmadığını söylemek isteriz.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, iş dünyası temsilcileri ile bir araya geldiği toplantıda  “2018 Mali yılı için kamu harcamaları ile ilgili tasarruf tedbirleri alınmaya başlanmıştır” dedi

yapılan bu açıklama memur atamalarına da etkisini gösterdiğini düşünüyoruz.

Sadece memurluk için değil özel sektörün de bu ekonomik buhrandan etkilenmesi sonucu mühendis ve mimarlar için iş bulmanın hayli zorlaştığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Mühendislik ve mimarlık fakülteleri her yıl mezun sayılarını arttırırken devlet istihdam olarak bir önlem alamamaktadır. Ülkemizde inşaat sektörü lokomotif sektörler arasında bulunuyor inşaat mühendisliği her yıl 10000 den fazla mezun verirken mimarlık ise son 19 yılda %372 oranında bir artış göstermektedir. Piyasada ki bu artışı karşılayacak bir atama ve iş istihdamı maalesef bulunmamaktadır.

2018 mühendislik atamaları bu durumda iken aklımıza takılan bazı konulara da değinmeden geçemeyeceğiz. Mühendislik tamamlama adı altında piyasaya sunulan mühendisler gerçekten bir mühendislik ihtiyacını karşılamak adına mı yoksa bir kesimin mutluluğu için herkes mağdur mu edilmiş okuyucularımızın takdirine bırakıyoruz.

Türkiye bu zor şartların da üstesinden gelmeyi elbet başaracaktır. Tamamen karamsarlık ile mesleğe yaklaşmak yanlış olacağı gibi eğitim ve gelişmeyi de olumsuz etkileyecektir. Bu dönemde elini taşın altına koymasını beklediğimiz başta hükümet olmak üzere TMMOB  ve özel sektörün öncü firmaları bulunmaktadır.

Piyasada bu durumu fırsata çeviren iş verenlerin de olduğunu unutmamak lazım. Devletine ve milletine doğrudan hizmet etmek isteyip atama bekleyen meslektaşlarımızın yanı sıra özel sektörde iş arayanlarında bu süreçte oldukça düşük maaşlara çalıştırılmaya zorlandığını unutmamak gerekiyor. Bu istihdam sorununun da diğer sorunlarımız gibi bir an önce çözüme ulaştırılması gerektiğini belirtmek isteriz.

Mühendislik atamalarında sürekli güncel bilgiye ulaşmak için Lütfen Forumumuza Üye olun. Forum için TIKLAYIN

2018 kpss mühendislik atamaları taban puanları için TIKLAYIN

Muhendisce.com