2020 Yılı KPSS Ertelendi Mi

2020 yılında yapılması planlanan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), ÖSYM tarafından tarafından coronavirüs tedbirleri kapsamında ertelendi.

Geçtiğimiz hafta, coronavirüs tedbirleri kapsamında ÖSYM tarafından 9 sınavın iptal edilmesinin ardından tüm gözler 2020 yılı KPSS tarihlerinde bir değişim olup olmayacağıyla ilgili ÖSYM’den gelecek yeni bir karara kitlenmişti. Bekleme sürecinin sonunda ÖSYM bugün KPSS ile ilgili kararını verdi. 2020 yılı KPSS ertelendi mi?

ÖSYM resmi sitesinden yapılan açıklamayla KPSS lisans ve ön lisans sınav tarihleri belli oldu. 2020 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı tüm diğer sınavlar gibi ileri bir tarihe ertelendi. Açıklamaya göre, lisans mezunları için yapılacak sınav 6 Eylül, Alan Bilgisi sınavı 12-13 Eylül, ön lisans düzeyi sınav 25 Ekim, ortaöğretim düzeyi sınav 22 Kasım tarihlerine ertelendi.

ÖSYM Başkanı Halis Aygün, sınav tarihlerinin gözden geçirilip, tekrar düzenlendiğini belirtti. Ayrıca, yeni tarihlerin nihai olup olmayacağı hakkındaki sorular için coronavirüs salgınının gelecek aylarda nasıl ilerleyeceğine bağlı olacağı ve durumun ciddiyetini koruması durumunda tekrar bir erteleme gelebileceği konuşuluyor.

2020 Yılı KPSS Tarihleri

KPSS tarihleri ÖSYM başkanının açıklamasına göre şu tarihlere ertelendi:

  • Lisans (Genel Yetenek – Genel Kültür) KPSS Tarihi: 6 Eylül 2020
  • Alan Bilgisi Testi Tarihi: 12-13 Eylül 2020
  • Ön Lisans Düzeyi KPSS Tarihi: 25 Ekim 2020
  • Ortaöğretim Düzeyi KPSS Tarihi: 22 Kasım 2020

* Ayrıca bu tarihlere ek olarak YKS 25 Temmuz’a ve Dikey Geçiş sınavı 9 Ağustos’a ertelendi.