3D Yazıcı ile Mobius Şeridi Şeklinde Bina

Hollandalı bir mühendis geçtiğimiz çarşamba günü benzersiz bir 3D yazıcı tanıttı. Bu yazıcının benzersiz olmasının sebebi, yapabileceği büyük binaların bir başının veya sonunun olmaması yani sonsuz bir döngüde üretim yapabilmesi.

Mühendis Janjaap Ruijssenaars, D-Biçim yazıcı kullanarak taban alanı 1100 metre kare olan Mobius şeridi şeklinde bir bina yapmayı hedeflediğini açıkladı.

İtalyan Enrico Dini tarafından tasarlanan yazıcı 6 metreye 6 metrelik kareler şeklinde ve bilgisayar yardımıyla 5-10 mm kalınlığında tabakalar oluşturabiliyor.

Makine neredeyse 2 metre uzunluğunda ve Amsterdam da bir depoda kurulumu yapılmış bir şekilde tutulmaktadır. Ve bina üretimine başlamadan önce son testleri gerçekleştiriliyor.

Ruijssenaars yaptığı açıklamada, “Tutkumuz tıpkı Dünya gibi sonsuz bir bina yapabilmek. Dünyanın bir sonu veya başlangıcı yok. Bizde aynı biçimde sonu olmayan bir yapı üreterek bu işi başarmak istiyoruz. Bu yapı bir çember olmayacak fakat çok kompleks olacak. Mobius şeridi hedeflediğimiz şekil.” dedi.

2013 yılında başlanan proje, gerekli ortakların bulunmasının ardından birkaç sene içerisinde amacına ulaştırılacak.

Mühendisce