3D Yazıcılarla Üretilen İlk Türbin Bıçakları

Siemens, dünyanın ilk 3D yazıcılarla üretilen türbin bıçağı denemelerini başarıyla tamamladı.

Siemens bugüne kadar 3D yazıcı kullanılarak yapılan en etkileyici ürünü yapmayı başardı. Alman devi, böylesine karmaşık bir parçayı yapmanın gelecekte yapılabilecek üretimler için büyük bir adım olduğunu belirtti.

Siemens, Britanya’da bulunan gaz türbin fabrikasında ürettiği türbin parçalarının durumunu test etti. Türbin parçaları yaklaşık olarak 1250 derece ısıya ve dakikada 13,000 devirde yapılan dayanıklık testine maruz kaldı.

Bıçaklar, Worcester dışında bulunan bu tür ürünleri ile tanınan İngiliz şirket, Materials Solutions tarafından üretildi. Siemens, bu türbin bıçaklarını geçen yılın Ağustos ayında satın aldı. Material Solutions şirketi, bıçakları yüksek performanslı polikristalin nikel süper alaşımdan oluşturdu.

Böylesine büyük bir sektöre tek giren sadece Siemens değil. Ayrıca piyasanın diğer bir devi olan General Electric şirketi de bu teknolojiye oldukça fazla para harcıyor. GE, geçtiğimiz senelerde 3 boyutlu yazıcılar üzerine çalışan iki şirketi 1 milyar dolar harcayarak aldı.

General Electric, geçtiğimiz Temmuz ayında üretime geçen ilk 3D yazıcılarla üretilen uçak motorunu piyasaya sürdüğünde bu yatırımın karşılığını almış oldu. Motorlar, önceki parçalardan yüzde 25 daha hafif olan 19 yakıt püskürtücüsü içeriyor.

3 boyutlu yazıcılarla üretilen gaz türbin bıçakları piyasaya ne zaman çıkarılacağı tam olarak açıklanmadı. Ancak bir Siemens sözcüsü, sistemin tasarım ve test arasındaki süreyi iki yıldan iki aya düşürdüğünü söyledi.