3D Yazıcılarla Üretilen Sürücüsüz Minibüs

IBM şirketinin süper bilgisayarlar platformu Watson ile birlikte 3D yazıcılarla ürettiği sürücüsüz aracının tanıtımı gerçekleştirildi.

Amerika’nın başkenti Washington’da “Local Motors” tarafından tanıtımı gerçekleştirilen araç, 3 boyutlu yazıcılarla üretildi. Olli ismi verilen minibüs 12 kişilik kapasitesiyle kullanıma sunulacak.

İlginç yanlarından bir tanesi Google gibi firmalar yıllardır sürücüsüz otonom araçlar için testler gerçekleştirirken, Local Motors yöneticisi John Rogers’ın yaptığı açıklamalarda yönetmeliklerin uygun hale gelmesinden sonra aracın kullanıma hazır olduğunu dile getirmesi. Bunun sorulması üzerine bir çok parçanın 3D yazıcılarla yapılmasının bunda büyük etkisi olduğu söylendi.

Parçaların 3D yazıcılarla üretilmesi 10 saat sürmekte, birleştirilmesi ise 1 saat zaman alıyor.

Ortaklığın parçası olan IBM’in bir kolu olan Watson’ın neler yaptığına gelirsek, tamamen bilgisayar yazılım ve donanımlarını oluşturdu. Araç 30 adet sensör bulunduruyor ayrıca verileri IBM’in “Cloud” sistemine aktararak sürekli kontrol edilmeyi sağlıyor. Bir diğer belki de en önemli özelliği, insan dilini anlayabilir olarak programlandı.

Bilgisayar yöneltilen “Gideceğimiz yerde miyiz ?” veya “Ne kadar süre kaldı ?” gibi sorulara cevap verebilmekte. Aslında bu aracın yapım nedenlerinden biriside bu minibüsün aslında rehber gezileri için de tasarlanmış olması. Ünlü restoranlar, tarihi kalıntılar ve gezilebilecek yerler hakkında bilgi verebilmekte.

Araç en az 50 ülkede satışa çıkarılacak ve yeni ulaşım çözümleri arayanlara bir seçenek sunacaktır.

Mühendisce