3D Yazıcılarla Üretilen Uçak

Avrupa havacılık devi Airbus 3D yazıcılarla motorsikletten sonra şimdi de kendi pazarına uygun şekilde bir uçak üretti.

Berlin Havacılık Fuarında dünyanın ilk 3D yazıcılarla üretilmiş olan Thor uçağı diğer jetlerin yanında cüce gibi kaldı. Buna rağmen bütün ilgiyi üstünde toplayan Thor, Airbus şirketinin bir şaheseri olarak yerini aldı.

Penceresiz oluşu, 21 kilogram ağırlığı ve 4 metreden az uzunluğu ile insansız hava aracı olarak tasarlandı.

Havacılık Fuarı’nda konuşan Airbus Thor geliştirici ekibinden Detlev Konigorski, “Bu proje 3D yazıcılarla neyi yapabileceğimizin bir testi oldu. Sadece tek tek parçaları değil, uçağın tamamını aynı anda yapabilecek miyiz sorusunun cevabını görmek istiyoruz. Bunu da ancak geliştirme sürecini hızlandırabilirsek göreceğiz.” dedi.

Thor’da 3D yazıcılarla üretilmeyen parçalar poliamid ismi verilen elektrik elemanları oldu. Geçtiğimiz kasım ayında deneme uçuşu gerçekleştirilen Thor, düzgün ve stabil bir uçuşa sahip.

Airbus ve onun Amerikan rakibi Boeing hali hazırda zaten 3D yazıcıları kullanmaktaydı. Fakat bunları sadece A350 ve B787 gibi üst modellerine parça üretmek için kullanıyordu.

Yazıcılarla üretilen parçalar hiç bir alet kullanımı istemiyor ve daha çabuk yapılabiliyor. Geçmişe oranla %30-50 arası bir hafiflikte metal parçalar üretilebilir ve üretim zaiyatı söz konusu bile değil.

Firma yetkilileri ayrıca gök yüzünü limit olarak görmediklerini bu teknolojiyi kullanarak uzay araçlarını yapacaklarını sözlerine ekledi. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) 2020 yılında fırlatmayı düşündükleri Ariane 6 roketinin bir çok parçasını da bu şekilde 3D yazıcılarla yapacak.  3D yazıcılar ciddi anlamda maliyeti azaltmakta. Bunu da şu şekilde örneklendirebiliriz, Ariane 6 bir önceki modeli olan Ariane 5’e göre yarı maliyet ile yapılabilecek.

Yeni 3D yazıcılar 40 santimetre uzunluğa kadar ve daha kompleks modelli parçalar üretebiliyor. 3D yazıcılarla üretilen uçaklar düşük maliyetinin yanı sıra, daha hafif oldukları için daha az jet yakıtı harcıyorlar ve çevreye daha az zarar veriyorlar.

Mühendisce