3D Yazıcılarla Yapılan Motorsiklet

Ürettikleri uçaklardaki ismiyle tanınan Airbus, 3 boyutlu yazıcılarla yaptıkları motorsikletin tanıtımını gerçekleştirdi.

Avrupa Havacılık devi Airbus, “Light Rider” ismini verdikleri motorsikleti cuma günü Almanya’daki fuarda görücüye çıkartıldı. Motorsiklet, APWorks tarafından yapılan yenilikçi tasarımıyla içinden borular ve kablolar geçen delikli bir gövde yapısına sahip. Delikli çerçeve 5,9 kilogram ağırlığıyla günümüzdeki motorsikletlerde kullanılan çerçeveye oranla %30 daha hafif.

APWorks başkanı Joachim Zettler açıklamada, “Kullandığımız kompleks ve içi boş çerçeveyi günümüz motorsiklet üretim teknolojileri ile yapabilmek mümkün olmazdı. Kaynak ve törpü işleri ile oluşturulabilecek bir çerçeve değil.” dedi.

Airbus CEO’su Tom Enders, 3D yazıcılarla üretilen ilk elektrikli motorsikleti fuarın yapıldığı Almanya’nın Ottobrunn şehrinin sokaklarında motorsikleti sürerek yaptıkları işin adeta ne kadar iyi olduğunu göstermeye çalıştı.

Airbus firması tanıttıkları motorsikleti küçük alüminyum alaşım parçacıklarından 3D yazıcılar kullanılarak oluşturuldu. Şirket, fuarda siparişleri almaya başladı. Fakat 50 ile sınırlı bir sayı belirlendi. Fiyat olarak ise 50.000 Avro ve vergi olarak satış fiyatı açıklandı. Motorsiklet, 35 kilogram ağırlığıyla 80 kilometre/saat hıza ulaşılabilmektedir. 60 kilometre mesafelik bir sürüş sağlayabilmektedir.

Mühendisce