5 Parmak Robot El Yapay Zekası

Günümüz robotları uzay görevlerinde çalışabiliyor hatta pankek bile yapabiliyor. Fakat bu robotların çoğu çok basit olan bir kalemi kavrama ve bu kalemi kullanma işlemini tam olarak yapamamaktadır. Mühendisler tam bu noktada bu işleri yapabilecek bir el geliştirdiler.

Karmaşık görevleri bazı el becerileri gerektiriyor. Döndürme, kendi ekseni etrafında dönme, bükme ve sürtünmeyi hissetme gibi eylemleri insanlar efor sarf etmeden yerine getirebilir. Fakat bu eylemleri robotların yapmasının zor olduğunu herkese kanıtlandı.

Washington Üniversitesi Bilgisayar Bilimi bölümünden bir grup mühendis zor el hareketlerini gerçekleştirebilecek bir robot eli geliştirdiler. Bu robot el sadece kendisine öğretilenleri değil aynı zamanda edindiği tecrübeleri kullanıp insanın doğrudan yardımı olmadan da yeni şeyler yapabilmektedir. Kısacası robot el öğreniyor ve bu da ne kadar gelişmiş bir yapay zeka olduğunu kanıtlıyor. Mühendisler son testlerini kağıda döküp 17 mayıs günü yapılacak olan Robotik ve Otomasyon Uluslararası Konferansında(IEEE) açıklayacaklar.

Baş yazarlardan Vikash Kumar bulunduğu söyleyişide, “İnsana özgü el hareketlerinin kullanılabilirliği robotiklerin çözmesi gereken en zor problem. Günümüzde bir çok üretilen robot çok gelişmiş kollara sahipler. Fakat hiçbirinin eli bir fincanı düzgünce kavrayıp yönlendirme becerisine sahip değil.” diye ekledi.

Buna karşılık Washington Üniversitesi mühendisleri dünyadaki en gelişmiş 5 parmaklı robotik eli yapmak için yıllarını bu işe verdiler. Bunu da, bir bilgisayarın eş zamanlı olarak hareketlerini analiz etmesini sağlayan doğru simülasyon modelini geliştirerek yaptılar. Son tanıtımlarında ince uzun bir çubuk ile insanların elleriyle yapabileceği eylemleri robotik elin de gerçekleştirdiğini gösterdiler.

Mühendisce