9.Gezegen Bulundu mu ?

Daha önce fark edilemeyen 9. gezegenin sistemimize nasıl dahil olduğu konusundaki senaryoların gerçeklik payı nedir? Uzay teknolojisi ne kadar ilerledi ?

Bu yılın başında bilim adamları 9.gezegen olabilme potansiyeli olan bir gezegen için kanıt gösterdiler. Yaklaşık Neptün kütlesinde olduğu düşünülen gezegen güneşimize Pluton’dan 10 kat daha uzakta eliptik bir yörüngede bulunuyor. Bu kadar uzak bir yörüngede bulunabilmesinin nasıl olabildiğini teorisyenler açıklamaya çalışıyor.

Harvard-Smithsonian Astrofizik merkezindeki araştırmacılar tarafından üretilen senaryolar bulunmakta , fakat bunların hepsinin olabilirliği çok düşük ihtimal. Her şeye rağmen dokuzuncu gezegen olma ihtimali hala bir gizem.

9. Gezegen Ne kadar Büyük?

Gezegen 9 güneşimize mesafesi 40 ile 140 milyar mil arasında değişen bir yörüngede dönmektedir. Dünyamız ile güneş arasındaki mesafenin 93 milyon mil olduğu düşünülünce ne kadar bir uzaklıktan bahsedildiği daha iyi anlaşılabilir. Sistemimizdeki bütün gezenlerden uzakta olması şu soruları akıllara getiriyor: Daha sonradan o yörüngede mi oluştu ? Yoksa başka bir yerde oluşup o yörüngeye mi yerleşti?

CfA Astronom Gongjie Li ve Michigan Üniversitesi’nden Fred Adams milyonlarca bilgisayar simülasyonunu gözden geçirdiler ve sadece 3 ihtimali ikna edici buldular. Bunlardan ilki ve en çok kişi tarafından kabul edileni , yakından geçen bir yıldız 9. gezegeni kendisine doğru çekerek bu kadar uzakta olmasına sebep olmuştur. Böyle bir etkileşim gezegeni dış bir yörüngeye çıkarmakla kalmayacak aynı zamanda bu yörüngenin daha eliptik bir hal almasını sağlayacak. İlerleyen günlerde bu teorinin desteklenmesiyle yeni bir gezegen sistemimize eklenebilir.

Mühendisce