Acıyı Hisseden Robot

Robot teknolojisi oldukça ilerlerken yürüyebilen şekil ve renk değiştirebilen uçabilen robotları ve daha bir çok özellikli robotları daha önceki yazılarımız da paylaşmıştık. Bu robot-insan ilişkisi ve hızla gelişen bu mühendislik dalı insanları korkutmaktaydı . Bunun önüne geçer mi bilemiyoruz ama bu yazımızda aynı insanlar gibi acıyı hissedebilen bir robotun tanıtımı yapılacak.

Acının insanları koruyan bir biyolojik sistem olduğunu biliyoruz. Hayatta bir çok korkunun ve sınırlamanın altında acı hissinden kaçışın olduğunu söylemek yanlış olmaz. Leibniz Üniversitesi Mühendislerinden Johannes Kuehn ve Evan Ackerman “Robot Yapay Sinir Sistemi” ismini verdikleri bu mühendisliği geliştirmeye başladıklarını duyurdular.

Sistemi oluşturan elemanlar; bir acı kaynağı ve acı kaynağına verilen tepkinin robot yapay sinir sisteminde oldukça önemli olduğunu söylemek lazım. Mühendisler , basınç ve Sıcaklığı hissedebilen parmak ucu sensörü yerleştirdikleri robotkol ile deneme fırsatı buldular. yazımızda bulunan videolarda görüleceği üzere bu robottan beklenen hisler ve buna vereceği tepkiler ölçülmekte.

videodan da görüleceği üzere robot kola acı verecek bir tepki verildiğinde , küçük bir karşı tepki vererek acının geçmesini bekliyor ve acısı geçtiğinde normal şekilde çalışmaya devam ediyor. Eğer acı hissi büyük ise robot kendini koruma pozisyonuna alıp kilitliyor ve insan operatörün devreye girmesini bekliyor.

Bu tarz insani özellikleri olan robotlar üzerine yapılan ilk çalışma elbetteki bu değil daha önce de DARPA’nın yapmış olduğu robotları anlatmıştık bu süreçte oldukça farklı teknolojileri daha da tanıtma fırsatını bulacağımızı söylemek lazım.