Almanya’nın En Yüksek Kulesi ve En Modern Asansör

Alman çelik firması ThyssenKrupp, mühendislik açısından en modern asansörün denemeleri için bir kule inşa ediyor. Bu sayede hem asansörü deneyecek hem de Almanya’nın en yüksek kulesini yapmış olacak.

ThyssenKrupp şirketi, Almanya’daki en yüksek kuleyi Rottweil’da yapacak. Aslında yapılacak olan kule normalde önemli olmasa da yapılış amacının dünyanın en üst teknolojilerinin bulunduğu asansörün testi amacıyla kullanılacak olması projeye ayrı bir hava katmışa benziyor. 2017 yılının ortalarında tamamlanması beklenilen kule Rottweil kasabası için de ayrı bir öneme sahip. Çünkü Rottweil birbirinden farklı saat kuleleriyle ünlenmiş bir kasaba ve artık eskisi kadar turist çekemiyor.

Rottweil Kulesi
Rottweil Kulesi

Almanya’nın belki de 1. sıradaki çelik firması ThyssenKrupp bu proje için 40 milyon euro harcayacak. 246 metre yüksekliğe sahip kule için 15.000 m3  beton 200 çelik direk ve 2600 ton çelik kullanılması bekleniliyor.

ThyssenKrupp firmasının asansörü test etmek amacıyla yaptığı kulenin tamamen bir mühendislik harikası olduğunu da söylemek gerekli. Kulede kullanılacak asansör normalde kullanılan asansörlere göre çok daha hızlı olacak. Dünyada 36.5 kilometre/saat hızdan yüksek asansörlere ekspres asansör ismi verilmektedir. Taiwan’daki Tapei 101 gökdelenin asansörlerinin 60 kilometre/saat ve Çin’deki 530 metre yüksekliğindeki CTF Finans Merkezinin asansörlerinin 72 kilometre/saat hızlara sahip olduklarını düşününce, burada daha yüksek bir hızdan bahsedildiğini bilmek merak ettiriyor.

Baden-Württemberg eyaletine bağlı olan Rottweil Başkanı Ralf Bross, “Eskiden sahip olduğumuz turist ilgisine bu kule ile birlikte tekrar ulaşacağız. Şu ana kadar yılda 10 bin kişi otobandan çıkıp sırf bu kuleyi görebilmek için buraya geliyor. Bu da başardığımızın kanıtı.” diyor.

Mühendisce