Amazon Go ile Alışveriş Daha Kolay

Amazon Go ile artık market alışverişlerinizde sıra beklemek zorunda değilsiniz.

Süpermarketteki uzun kuyruklar, Amazon’un kasalar veya barkod tarayıcılar olmadan bir market açmasının ardından yakın bir zamanda tarihe karışabilir.

Amazon, alışveriş yapanların yalnızca giriş yaptıklarında akıllı telefonlarını taraması gereken bir market açtı. Bu mağazada ödeme için sıra beklemek zorunda kalmıyorsunuz. Marketten çıktığınız anda aldığınız eşyalar hesabınıza kayıtlı kredi kartından otomatik olarak çekiliyor.

Market, güvenlik kameraları ve basınç sensörleri ağı sayesinde ziyaretçilerin raflardan ne zaman bir şeyler alıp almadıklarını tespit ediyor. Bu noktada alınan eşya sanal alışveriş sepetine ekleniyor. Mağazadan çıktıklarında, satın almalarına kadar beklemek zorunda kalmadan satın alan kişinin Amazon hesabına ücret uygulanıyor.

İnternet devi, “Amazon Go” mağazalarının dört yıldan beri geliştirildiğini belirtti. Hatta testleri gerçekleştirmek amacıyla Seattle merkezinin yakınında 1.800 metrekarelik bir yiyecek satış mağazası bile açıldı.

Mağazalar, alışveriş yapan kişilerin hangi nesneleri aldığını tanımlamak için makine görüş teknolojisini kullanıyor. Raftan bir şey alınınca bir basınç sensörü etkinleştiriliyor ve mağazadaki kameralar hangi alışverişçinin söz konusu ürünü aldığını belirliyor.

Birçok otel minibarlarındaki basınç algılayıcıların aksine, tetiklendiği anda hesabına işlenen tüketiciler, Amazon’un geliştirdiği yeni teknolojiyle bir öğeyi sepetinden çıkarabilir ve herhangi bir işlem gerektirmeden rafa geri koyabilir.

Mağazalar, hırsızlıkları önlemek için kapılardan oluşuyor ve alışveriş yapmak için girmek istiyorsanız bir akıllı telefon uygulamasıyla bir kod taraması yapmak zorundasınız.

“Amazon Go” mağazası şu anda sadece Amazon çalışanları için açık ancak gelecek yıldan itibaren halka açılması planlanıyor.

Mühendisce