Araba Lastikleri Nasıl Yeniden Kaplanır ?

Eskiyen ve yıpranmış lastiklerin dış yüzeylerinin yeniden kaplanma işlemleri gelişen teknoloji nasıl yapılıyor ?

Kullanılmış lastikler çoğu zaman bir nehirde bir derenin altında veya bir çöplükte yavaşça çürümeye bırakılırlar. Fakat, yeniden kaplama işlemi kullanmak eski lastiklerin kullanım yerlerini değiştirebilir ve onları yeni gibi iyi hale getirebilir.

Yeniden kaplama işlemi ya da başka şekilde “tazeleme” olarak bilinir. Üreticilerin kullanılmış lastiklerin yıpranmış izlerini değiştirmek için kullandıkları bir süreçtir. Doğal olarak bu süreç böyle işlemektedir. Çünkü lastikler son derece pahalı, tüm lastiklerin değiştirilmesi dünyanın her yerinde cebinizden sağlam miktarda bir para çıkmasına sebep oluyor. Lastiğin yeniden kaplanması bir seçenek haline gelmeden önce, deforme olmuş bir lastik için yapabileceğiniz tek şey, çöp kutusuna atmak ve yeni bir set lastik almaktı. Bir lastiğin tekrar kaplanması, setin tamamının değiştirilmesine kıyasla yaklaşık % 80 oranında tasarruf sağlayabilir. Bu da herhangi bir araç sahibi için son derece cazip tasarruf demek oluyor.

Süreç ilk olarak lastiklerin çatlaklar ve aşınma gibi belirgin hasar bulguları olup olmadığını kontrol ederek başlar. Lastikler daha sonra yüzeyi tamamen pürüzsüz olana kadar işlem görmelidir. Lastikler sonrasında sürüşün pürüzsüz olmasını sağlamak için dengelenir. Ağırlık dağılımında büyük bir sapma, aracın titremesine neden olur. Aşırı durumlarda aksamların bozulmasına ve parçaların hasar görmesine veya kazaya neden olmasına yol açabilir. Tamamen kontrol edildikten sonra, dışa lastik bir kaplama yapıştırılır. Bir teknisyen, lastiğin iyi oturduğundan emin olmak için kullanır ve onarımın ötesinde hasar görmez. Silindirler yapışma sürecine yardımcı olmak için kullanılır. Yeniden biçimlendirme durumunda, üstte yeni bir katman kaplandıktan sonra, lastik izini sağlamak amacıyla küçük bir fırına yerleştirilir ve yeni sırt şeklini bastırılır.

Lastik kaplamalı lastikler ile ilgili en büyük endişe, kaplanmış katmanın orijinal yapıdan soyulabileceği endişesidir. Böyle bir arıza, yıkıcı bir kazaya yol açabilir. Şirketler, lastiklerin dağılmamasını sağlamak için çelik kabloları lastiğin dış çevresine entegre ederek bu endişeyi en aza indiriyor.

Mühendisce