Aselsan Mühendislerinin Ölümleri

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu, Davutoğlu’nun yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde, ASELSAN mühendislerinin ölüm sebeplerini sormuştu.Türkiyenin geleceğinde büyük önemi olan ASELSAN çalıştırıdığı mühendislerin ölümleriyle tanınmış hale geldi peki ama mühendislerimizin bir bir şehit olmasına karşı yapılan tatmin edici bir tane bile açıklamanın bulunmaması vatanını seven her bireyin aklında kuşkulu soru işaretleri oluşturdu.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na “ASELSAN’ın dört mühendisi Hüseyin Başbilen, Halim Ünsem Ünal, Evrim Yançeken ve Burhaneddin Volkan’ın ölüm sebepleri nelerdir? ASELSAN mühendisi Erdem Uğur’un ölümü şüpheli midir?” diye sordu.

soru öergesinden sonra hiç bir gündem de yer almayan mühendislerin ölümleri yine unutturuldu.

Bu Mühendislerimiz hangi projeler üzerine çalışıyorlardı ? nasıl bir tesadüf ki bu isimlerin ölümleri bir anda gerçekleşti? gibi onlarca soru üretilebilir ancak asıl önemli olan soruları üretmek değil bunların hepsine cevap olabilecek nitelikte şeffaflık sağlamak.

Hatırlatmakta fayda olduğunu düşündüğümüz Tanrıkulu’nun soru önergesi şöyle ;

Mühendis Erdem Uğur ASELSAN’da hangi projelerde görev almıştır?
ASELSAN mühendisi Erdem Uğur’un ölümü şüpheli midir?
ASELSAN’ın dört mühendisi Hüseyin Başbilen, Halim Ünsem Ünal, Evrim Yançeken ve Burhaneddin Volkan’ın ölümleri ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa soruşturmanın akıbeti nedir?
ASELSAN’ın dört mühendisi Hüseyin Başbilen, Halim Ünsem Ünal, Evrim Yançeken ve Burhaneddin Volkan’ın ölüm sebepleri nelerdir?
ASELSAN mühendislerine psikolojik destek verilmekte midir?
ASELSAN mühendislerine koruma verilmekte midir?
ASELSAN mühendislerinin güvenliği, psikolojisi neden korunamamıştır?
ASELSAN mühendislerine uluslarası standartlarda güvenlik ve psikolojik destek sağlanmakta mıdır?
2006 yılından günümüze ASELSAN mühendislerinin ölümleri yeterince soruşturulmuş mudur? Alınan tedbirler nelerdir?”