Asya’nın İlk Dikey Ormanı Yapılacak

Nanjing Dikey Orman‘ olarak adlandırılan yapı, tamamlanmasının ardından Asya’da yapılan ilk dikey orman olacak.

Çin her geçen gün artan kirliliğe karşı yeni önlemler almaya devam ediyor. Dikey orman sayesinde günlük 60 kilogram oksijen üretilmesi bekleniyor. Bunların sayısının artmasıyla şehrin havasında gözle görülür bir iyileşme olacağı düşünülüyor.

Nanjing Dikey Orman 60 kilogram oksihen üretirken aynı zamanda 25 ton karbondioksit emer. Bu insanların Çin’in şu andaki havasından 3.000 kat daha saf olan oksijenle nefes almalarını sağlayacaktır. Orman 3.000’den fazla bitkiden oluşacak. 23 farklı yerli türden alınan 1,100 adet ağaç ve yaklaşık 2,500 çalılık olacak. Bitkiler toplam 6.000 metrekarelik bir alanı kaplayacak.

Nanjing Dikey Orman

Bu dikey orman, iki Nanjing Kulesi’nin her birine uygulanacak. Kuleler yaklaşık 200 metre ve 108 metre olarak projelendirildi. Daha yüksek olan kulede ofisler, yeşil mimarlık okulu, müze bulunacak. Kısa kulede ise, 247 odaya sahip bir otel yer alacak. Ayrıca, birçok mağaza, restoran ve konferans salonu yer alacak. Kulelerin çevresinde oldukça fazla balkon olacak ve bu sayede balkonlar bina sakinlerini yeşilliklerle iç içe olmaya teşvik edecek. Her yolcunun zevk alacağı kendi mini bahçeleri olacak. Bu, bölgedeki biyolojik çeşitliliğin yeniden oluşturulmasına yardımcı olacaktır.