Autocad Komutları, Avantajları ve Dezavantajları

AutoCAD yazılım özellikleri, avantajları ve dezavantajları

AutoCAD yazılımı, tüm mühendisli ve tasarım şirketlerinin çeşitli ihtiyaçlarına hitap eden en kapsamlı üretim, mekanik ürün tasarımı ve çizim yazılımıdır. Profesyonellerin işlerini kolaylaştırmak için eksiksiz bir dizi güçlü çizim ve detaylandırma araçları ile birlikte kullanabilirsiniz.

Autocad Komutları

Mühendislerin meslek hayatları boyunca sürekli olarak karşısına çıkan autocad çizimleri için kolaylaştırıcı bazı komutları sizler için sıraladık,

autocad komutları
autocad komutları
NCOPY
İç içe geçmiş bir nesneden çizgileri veya nesneleri geçerli çiziminize kopyalar. Özellikle XREF çizgilerini güncel çizimlere getirmek için kullanışlıdır.
OOPS
OOPS tam olarak düşündüğünüzü yapar, ne kadar geriye olursa olsun, hatalarınızı (bir silme olduğu sürece) düzeltir. CTRL-Z kullanmak yerine OOPS, o zamandan beri yaptığınız herhangi bir işi etkilemeden son silme komutunuzu geri alır.
FILEDIA
Bu değerin 1 olarak ayarlanması, AutoCAD’de iletişim kutularının açılmasına izin verir, bunu 0 olarak ayarlamak, komut satırında her şeyin yapıldığı anlamına gelir.
APPLOAD
AutoCAD’in açılmasıyla birlikte hangi uygulamanın yükleneceğini ayarlamanıza olanak tanır.
Görüntülerle Çalışma
Görüntüleri her seferinde ölçeklemek ve döndürmek yerine, görüntüyü boş bir çizime yerleştirin ve konumunu, ölçeğini ve dönüşünü ayarlayın. Resminiz istediğiniz gibi olduktan sonra çizimi kaydedin. Bu, görüntüyü görüntü yerine çizim olarak eklemenizi sağlar ve tüm ayarlar aynı tutulur. Özellikle şirket logoları vb. Görüntüler için kullanışlıdır.
CHSPACE
Bir çizimdeki nesneleri, metni veya nesneleri içine itmek için bir görünüm seçerek mizanpajdan model alanına taşımanızı sağlar. Bu her iki yönde de çalışır.
BURST
BURST, herhangi bir özelliğini kaybetmeden bir bloğu / nesneyi patlamanızı sağlar.
R / REDRAW
Görünüm penceresindeki çizimi yeniler.
DIMBASELINE
Doğrusal, açısal veya koordinat içeren önceki boyutların taban çizgisinden başlayan bir boyut oluşturur.
İD
Çalışma sayfanızdaki nokta koordinatlarını görüntüler.
Otomatik Ölçeklendirme
Yardımcı ölçek faktörünü Çizim Ölçeği veya Dimscale olarak ayarlayarak varsayılan ölçek faktörünüzü ayarlayabilirsiniz.
QDIM
Nesne seçiminden sonra hızlı boyut oluşturma.
DEFAULT NO PLOT  LAYER
DEFPOINTS adlı bir katman oluşturur. Bu katmandaki her şey model ve kağıt alanında görünecek, ancak çizilmeyecektir. Not eklemek için mükemmeldir.
TORIENT
Metni belirli bir açıya veya en okunabilir açıya yönlendirir. Ayrıca Blok Öznitelikleri üzerinde çalışır.
RULESURF
Hızla önceden tanımlanmış iki eğri arasında bir yüzey oluşturur.
XCLIP
Bir sınır çizgisi kullanarak bir bloğun görünür alanını düzeltir. Önce komutu kullanın, ardından sınırı ayarlayın veya çizin.
U+space
CTRL+Z den daha hızlı geri almanızı sağlar
DIMALIGNED
Eksen veya çizgi ile hizalı bir boyut oluşturur.

AutoCAD kullanmanın avantajları

AutoCAD yazılımını kullanmak sizlere büyük bir zaman kazandırır, zamandan tasarruf etmek daha az çıktı ile daha fazla gelir elde etmek demektir, Gerçek kullanıcı dostu arayüzü ile yeterince basit bir yazılımdır, kavraması kolaydır ve temel ihtiyaçları sizlere sağlayabilir, 3D tasarımında, yeni tasarımların süresini azaltır ve ürünler daha hızlı oluşturulabilir.

AutoCad sizlere ihtiyaç duyduğunuz her zaman yardımcı olur, Tasarımlarınız için seçebileceğiniz çok sayıda parça ve özelliğe sahiptir, Güçlü ve hızlı bir şekilde gerekli olan boyutları sunar, Basitleştirilmiş araçları kullanabilirsiniz, İmalatlarınızı kolayca yapabilmek için sizlere ücretsiz bile bulabileceğiniz bir çok araç sunmaktadır.

autocad avantajları
autocad avantajları

AutoCad  Uluslararası Çizim Standartlarını kullanan bir yazılımdır, endüstri standartlarına uygun ve güvenilir üretim çıktılarınızı alabilirsiniz, kolay veri değiştirme sağlar, Autocadin içinde Farklı CAD sistemleri ile dahili veri alışverişi için, standart STEP ve IGES formatları bulunur.

AutoCad, standartlar oluşturmak için Endüstri tabanlı geometrik boyutlar, yüzey dokusu sembolleri, mekanik semboller ve kaynak sembolleri gibi özel çizim araçlarıyla birlikte gelir. ve AutoCAD firması bu tarz kolaylaştırıcı standart araçları sürekli güncelleştirmektedir.

AutoCad yazılımı, mekanik tasarımdaki diğer parçalar tarafından engellenen çizgileri ve gizli parça çizgilerini göstermek için geometriyi otomatik olarak yeniden çizer, Çok doğru tasarımlar üretmenizi sağlar ve çizimler 2D veya 3D olarak oluşturulabilir ve döndürülerek farklı açılardan inceleme fırsatı sunar.

AutoCad yazılımı profesyonel bir görünüm sunar, Tasarım değişikliklerinde esnekliğe sahiptir, Otomatik şartname kontrol özelliğine sahiptir, Tasarımların yeniden kolay bir şekilde revize edilmesini sağlar, Tasarım veya üretimdeki maliyetli hatalar önlenebilir.

AutoCad, üretim süresini azaltmaya yardımcı olacaktır, ilgili araçlar birden fazla kullanıcı için çeşitli şekillerde basılabilir, Doküman çoğaltma ve klonlama kolaylığı sunar ve karmaşık teknik elemanların görselleştirilmesine imkan sağlar.

AutoCad tasarımların kalitesini arttırır, belgelerin net olmasını sağlar, yeni fikirleri uygulamak daha kolaydır, elle çizilmiş tasarımlardan daha doğru sonuçlar verecektir, insan hatasını azaltır, fikirleri kaydedebilir ve düzenleyebilirsiniz Ve tasarımınızı değiştirmeyi daha kolay ve daha ucuz hale getirir.

AutoCad tasarım zaman çizelgelerini düşürür, Tasarımların yeniden kullanımı kolaylaşırken, Çizim hataları kolayca düzeltilebilir, Çizimler saniyeler içinde e-posta ile gönderilebilir / alınabilir ve AutoCad yazılımı hızlı prototipleme sunar.

AutoCad , tasarımın spesifikasyon dahilinde olup olmadığını otomatik olarak kontrol edilmesine yardımcı olur, Müşteriler tasarımlarını, tasarım sürecinde daha erken bir aşamada görmelerini sağlar ve müşterilerin fonksiyonel ve yarı fonksiyonel prototiplerin ilerlemesini kontrol etmelerine yardımcı olur.

AutoCAD kullanmanın dezavantajları

AutoCad rakiplerine oranla daha az şablona sahip olduğu, 3D için çok uygun olmamasından uzun dönem boyunca şikayet edilmiş ancak son dönemlerde bu sorunlarını da çözmüş olduklarını söyleyebiliriz.  Ağır montaj çalışmalarına giriyorsanız 3d tasarımlarınızı oluşturmak oldukça zorlaşıyor,  Kullandığınız bilgisayarların oldukça yüksek miktarda ram bellek ve hıza sahip olması gerekmektedir. Autocad’in Türkiye içinde eğitim ve ekipmanları çok pahalıdır.

autocad 3d
autocad 3d

AutoCad geniş başlangıç ​​maliyetlerine sahiptir (donanım, yazılım ve eğitim), Çok pahalı olabilir, bu yüzden ilk maliyetler yüksektir, ancak ücretsiz yazılım paketleri vardır, İnsanlar nasıl kullanılacağı konusunda eğitilmelidir Maliyeti de artıran yazılım ve bir bilgisayar gerektirir.

AutoCad yazılımı büyük miktarda bilgisayar işlem gücü tüketir, pahalıya mal olabilen yüksek kaliteli bilgisayar donanımı gerektirir, çok pahalı olan gelişmiş üretim cihazlarını gerektirir, İlk kez kullanıcıların yazılımı öğrenmesi kolay değildir,

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar