Avrasya Tüneli

Türkiye için oldukça önemli ve beklenen bir inşaat mühendisliği projesi olan Avrasya Tüneli, 20 Aralık 2016 Salı günü açıldı. Açılış gününün kaçırılmamasını sağlamak için ücretli kabinler zaten tamamlanmıştı. Samatya ilçesine (tünel ağızlarından biri) asfalt dökmek için yapılan çalışmalar da gece boyunca sürüyordu.

avrupadan asyaya olan geçişler ve tam tersi istikamette yapılacak olan geçişler de süreleri oldukça kısaltacak bir türk projesi, Türk inşaat mühendisleri tarafından baştan sona tasarlanan ve yapılan proje avrupa ile asyayı bir birine bağlayan gözde mühendislik projesidir.

Avrasya Tüneli, Boğaz’ı geçen bir sualtı yol tüneli. tamamı 14,5 km’lik tünel, Kazlıçeşme’yi Avrupa yakasında, Göztepe’yi İstanbul’un Asya yakasında, Boğaz’ın altındaki 5.4 km’lik bir rotayla birbirine bağlıyor.

20 milyon insana yakın bir nüfusla dünyanın en büyük şehirlerinden olan İstanbul’un trafik sorunlarının azaltılmasına yardımcı olmak için tasarlanan ve inşa edilen tünel, denizaltı treni Marmaray’ın yaklaşık 1 km güneyinde. Yeni tünel ve rota ile seyahat sürelerini 100 dakikadan  15 dakikaya yani 85 dakika azaltacak.

Yapımı mevcut altyapı üzerindeki baskıyı azaltacak olmasının yanında, Türkiye’nin hava ve gürültü kirliliğini de azaltacaktır. Tünel açıldığında Kazlıçeşme ile Göztepe arasındaki en kısa güzergâh olacak. Bu, yakıt maliyetlerini düşürecek ve araçların egzoz gazı tahliye ve bakım maliyetlerini önemli oranda azaltacaktır.

4-görüntü [Resim Kaynak: Avrasya Tüneli]

Tünel planlaması
Başlangıçta 1997’de tasarlanan Avrasya Tüneli Ulaştırma Ana Planının bir parçasını oluşturdu.

Bu plana dayanarak, 2003 yılında yeni Boğaz geçişinde bir ön fizibilite etüdü yapıldı. En gerçekçi seçenek olarak bir tünel çözümü önerildi.

2005 yılında hizmete giren Nippon Koei Company Limited, Türkiye’nin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Departmanı için olası rotalar için bir araştırma gerçekleştirdi. Çevresel, Ekonomik, Sosyal ve Maliyet Fayda analizleri 2003 tavsiyesini destekledi.

Avrasya Tüneli’nin rotası, mevcut altyapıya, mevcut köprülere, Boğaz boyunca trafiği dengeli bir şekilde dağıtmak için faktörlendi. Planlanan rota, mümkün olan en kısa sualtı rotasını da düşünmeliydi. İnşaat ve işletme için yeterli alan gibi diğer faktörler de göz önüne alındı ​​(ücretli kabinler vs).


İnşaat, 2011 yılında 1.25 milyar USD beklenen toplam maliyetle başladı. Fatih Sultan Mehmet Köprüsünün aksine, her şerit arasındaki sayaçlardan ücretler toplanacak. Bunlar, trafik birikimi potansiyelini önemli ölçüde azaltacak otomatik sistemler kuruldu.

geçiş ücreti , otomobiller için 15 tl, minibüsler için ilk seferde bir yönde 22,5 tl olacak.

Tünel, Avrasya Tüneli İşletmeciliği ve Yatırım A.Ş. (ATAŞ) tarafından yaptırılmıştır. ATAS, tünel ve ilgili altyapıyı tasarlamış ve inşa etmiştir. Ayrıca projeyi 24 yıl 5 ay süreyle işletecekler. Bu süre geçtikten sonra tünel kamu mülkiyetine geçecektir.

ATAŞ, aynı derecede önde gelen Türk müteahhitlerinden  Yapı Merkezi ve Güney Kore’den SK E & C’ye ait bir şirket olarak kurulmuştur.

 

Tasarım
ATAS’a göre, projeden çıkarılan kazı malzemeleri 788 Olimpik havuzu dolduracak. Kullanılan çimento 18 stadyumu dolduracak ve demir kullanımı 10 Eyfel Kulesini inşaa edebilecek düzeyde harcanmıştır.

İstanbul sismik olarak aktif bir deprem bölgesinde olduğu için tünel 7,5 şiddetindeki bir depreme karşı direnmek üzere tasarlandı. Tasarımcılar, 500 yıllık bir deprem durumunda tünelin zarar görmeyeceğini iddia ediyor. 2,500 yıllık bir deprem durumunda operasyonlar “hafif bakım çalışmaları ile” sürdürülebilecek boyutta olduğu söyleniyor.

Mühendisler, tünelin potansiyel bir tsunami tehlikesine karşı sığınmaya elverişli olduğunu iddia ediyor.

Tünel üç bölümden oluşuyor;

Avrupa yakası
Bu bölüm, alt geçitler ve yedi yaya geçidi olmak üzere beş üst geçitten oluşur. Bu, Kazlıçeşme ile Sarayburnu arasında Marmara kıyı şeridinde bir kıyı şeridi olarak uzanıyor. Bu bölüm, 3 × 2 şeritten 2 × 4 şeridine yaklaşık 5.4 km olan 1. Segment’de genişliyor.

Boğaz geçişi
iki güverte ve iki şeritli 5.4 km deniz altı tüneli. Bu bölüm, ücretli bir meydanı ve batı ucunda bir idari bina ve tünelin her iki ucundaki havalandırma şaftlarını barındırıyor.

Asya yakası
Rot 2×3 ve 2×4 şeritlerden 2×4 ve 2×5 şeritlere, göztepe’de Ankara-İstanbul Devlet Yolu’na bağlanan mevcut D100 yolunun yaklaşık 3.8 km’lik (2.4 mil) şeridine tekrar genişliyor. .

Proje tasarımı, Parsons Brinckerhoff, HNTB, ARUP ve Jacobs Engineering ile konsorsiyum olarak yapıldı. Operasyonel sorumluluklar ATAS ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin elinde bulunacak.

Çentikli tünellerin çapı 13.7 metre, iç çapı 12m. Astar 60cm kalınlığında. Tünelin en alçak derinliği (deniz seviyesinin altında) 106 m iken deniz dibinin altındaki maksimum derinliği 61 metredir

Her 300m de ki acil durum yerleri de emniyet için oldukça önemli. Bunlar yaşlılar ve engelliler barınak sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Tahmin edebileceğiniz gibi, tünel seviyeleri arasındaki kaçış yolları da mevcut. Tünel aynı zamanda acil şeritlerle donatılmış olarak geliyor ve telekomünikasyon her 500 metrelik bir mesafede bulunuyor.

Hız limitleri, U dönüşü altgeçitlerinde 40 km / sa (25 mil / saat) ile 80 km / saat (50 mil / saat) olacaktır. Tasarımcılar, trafik akışının 2023 yılına kadar günde 80.000’den günde 130.000 araca çıkacağını tahmin ediyor. Avrasya Tüneli’ndeki başarının arkasında Türk Silahlı Kuvvetleri de bulunuyor, trenleri taşımak için üç güverteden oluşan üçüncü bir tünel planlıyorlar bu da işlerin sürekliliği açısından oldukça büyük bir önem arz ediyor. ve Türk Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan “Avrasya Tüneli İstanbul sakinlerinin hayatlarını kolaylaştıracağını düşünüyorum” dedi. Ancak burada durmayaklarını da sözlerine ekledi.

Avraasya tüneli güvenlik kurallarını da bir video ile anlattı.

 

avrasya tüneline girdiniz ve ihlalli geçiş de bulundunuz bunun da ödemesi oldukça kolay bir şekilde yapılmaktadır. avrasya tuneli .com adresinden ödemeleriniz gerçekleştirebiliyorsunuz.