Avustralya’dan 39 Milyar Dolarlık Denizaltı Anlaşması

Amerika ve Avustralya aralarındaki müttefikliği 39 milyar dolarlık yeni denizaltı anlaşmasıyla sağlamlaştırıyorlar. Bu anlaşma Süper-Denizaltı devrinin bir başlangıcı olarak görülüyor.

Denizaltı mega görünmez olacak ve devletlerin en son ileri teknolojilerini üstünde bulunduracak. Yeni denizaltı silah teknolojileriyle kesinlikle deniz savaşlarında belirleyici rol oynayacaktır.

The Barracuda Shortfin ismi verilmesi planlanan denizaltı, 97,5 metrelik uzunluğuyla 20 özel hareket kuvveti ve 60 denizaltı çalışanını 80 gün boyunca görevlerinin başında tutabilecek şekilde tasarlandı. 350 metre derine dalabilmesi için tasarlanmış olup , daldığında 4000 ton yer değiştirme yapacak.

The Barracuda Shortfin 20 nat maksimum hıza sahiptir. Bu da yaklaşık olarak 37 kilometre/saat etmektedir. Bu hıza ulaşmak için denizaltında modern bir itme gücü sağlanıyor. Bu jet pompaları günümüzdeki çoğu gemideki pervane sistemiyle benzerlik gösteriyor. Fransız denizaltıları nükleer güç ile çalışırken Barracuda dizel motorlarla daha sessiz bir şekilde çalışarak bulunması daha zor bir araç halini alıyor.

Shortfin , Avustralya Savunma Kuvvetleri için bir istihbarat toplama denizaltısı olabilirdi fakat daha fazlası istendiği için gelişmiş silah sistemlerini üzerinden bulunduracak.

The Barracuda’nın üzerinde Fransız ağır DCNS’s F21 torpidoları ve deniz mayınları olabilmesi muhtemel. Diğer yandan bu projedeki müttefiği Amerika’nın da silahlandırma kısmında büyük bir rol oynaması bekleniyor.

Ayrıca Barracuda üzerinden dünyadaki en gelişmiş SONAR teknolojisi bulunduracak. Aşağıdaki videoda üzerinde bulunduracağı teknolojinin gösterimi.

Mühendisce