Bakteri ile Çalışan Piller

Bakteri denilince enerji tüketimi akla gelen ilk şeydir. İnsan bedenin de bulunan bir bakteri bile bizim enerjimizi tüketiyor , Hollanda da Mühendisler Bakterilerden enerji üretebilen piller geliştirdi. Dünyada geri dönüşüm üzerine onlarca çalışma yapılmakta ancak bakterileri kullanmak akla gelen ilk çalışmalardan olmadığı kesin. Bakterilerle enerji üretebilen bu piller tek seferde 15 kez şarj edilebiliyor.Bu sistemin sağlanması içinse iki farklı teknoloji uygulandı.

ilk olarak uygulanan teknoloji mikrobiyal yakıt hücrelerinden elektrik üretilerek redoks reaksiyonu meydana getiriliyor.ikinci teknoloji basamağı ise mikrobiyal elektrosentez uygulanarak, elektrik yeniden kimyasallara dönüştürülerek, bataryada yeniden kullanılabiliyor.Bu pilin denemeleri esnasında, mühendisler pili 16 şarja tabi tuttular sonrasında ise pilden 8 saatlik bir güç alabildiler. bu teknoloji ile üretilen piller mevcut solar pillerin davranışına birebir benziyor.

Wageningen Üniversitesi’nden Sam D. Molenaar ve diğer mühendisler bakteri tabanlı pillerin optimize edilerek, lityum iyon pilleriile yarışacak düzeye ulaşabileceklerini söylüyorlar . bu sayede daha güvenli ve düşük maliyetli piller piyasaya sürülmüş olabilecek. bu piller rüzgar ve güneş enerjisi gibi doğal enerji kaynakları ile de yarışacak düzeye çıkabilir. belki de sanayilerde kullanılacak boyuta bile ulaşabilir.