BEYİN SİNYALLERİNİ KELİMELERE ÇEVİREN CİHAZLAR

BEYİN SİNYALLERİNİ KELİMELERE ÇEVİREN CİHAZLAR

Dünyanın en büyük astro fizikçisi Hawking son yollarında düşüncelerini robotik bir kelime haline getiren sandalyesi ve bilgisayarıyla oldukça dikkat çekmişti.Hawking kas felci geçirmiş sınırlı oknuşma yetisi olan insanların en ünlüsü olabilir. Ama bu şekilde hayatlarını devam ettirmek zorunda olan insanların sayısı küçümsenmeyecek kadar fazla.

Mühendisler kısıtlı konuşmaları olan insanlara yeni bir beyin arayüzü ile iletişim kurmalarına yardımcı olmak istiyorlar. Bu yeni cihaz, beynin dil, damak, dudak ve gırtlağa gönderdiği şeyleri çözüp tamamını kelimelere çevirerek iletişim olanağı sağlıyor.

Bu olağanüstü mühendislik cihazının Northwestern Medicine ve Weinberg Sanat ve Bilim Koleji’nin araştırmalarının sonucu olduğunu söylemek lazım. Mühendisler, beynin, bir kolu veya bacağını nasıl kontrol edeceğine benzer bir işlevde konuşmayı nasıl kontrol ettiğini keşfetti.

Beynini izlemek için Mühendisler ve araştırmacılar beynin iki ayrı bölümünün sinyallerini izleyip kaydettiler. Beynin dilde iki ayrı hedefi olduğunu keşfettiler – söylemeye çalıştığımız şey yani konuşmak için çıkarılan sesler ile bu söz ve düşünceleri almak için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bireysel hareketler.

BEYİN KELİMELERİ NASIL KONUŞMAYA ÇEVİRİR

Sözlerin ardındaki mekanikler, dudaklardan, dilden ve diğer alanlardan koordineli hareketlerle yapılan fonem*lerden oluşur.

Slutzky, “Beynin konuşma motor alanlarının beynin motor alanlarını tutacak benzer bir organizasyona sahip olacağını varsaydık” dedi. “Precentral korteks dudakların, dillerin, damakların ve gırtlakların hareketlerini (jestleri) temsil ediyor ve daha yüksek seviyedeki kortikal alanlar fonemleri aktarıyor.”

Slutzky, “Beynin konuşma üretmek için yardım eden iki bölümünü inceledik.” Dedi. “Precentral korteks, fonemlerden daha büyük ölçüde jestleri temsil ediyordu. Daha yüksek seviyeli bir konuşma alanı olan inferior frontal korteks, hem sesleri hem de jestleri temsil ediyordu.”

 

Daha fazla konuşmanın kilidini açmak için sonraki adımlar

Mühendisler, kortikal yüzeye yerleştirilen elektrotları kullanarak beyin sinyallerini kayıt altına aldı. Beyin ameliyatı geçiren hastaları, ameliyat sırasında uyanık olmaları gerektiğinden, Bu hastaları incelemek için kullandılar. Hastalar bıçak altındayken, Mühendisler ekrandan bir avuç kelime okumasını istedi.

 

Mühendisler daha sonra hastaların jestleri ve fonemleri yaptıklarını işaretledi. Hangi fonemlerin ve jestlerin yaratıldığını görmek için beyin sinyallerini kortikal alanlardan kaydettiler.

 

Takımın bir sonraki adımı, beyin arayüzünün hem jestleri çözmesini sağlayan hem de sözcükleri ve sonunda konuşmayı oluşturmak için bu şifreli hareketleri kullanan bir algoritma geliştirmektir.

*Fonem ses birimidir. Dil biliminde birbirleri yerine anlamda değişme olmadan geçebilen bir dizi ses, ses birimi veya sesliktir. Dil olgusunun en küçük yapı taşıdır.