Bilgisayarlar ve Akıllı Cihazlar Artık Isınmayacak

bütün dizüstü bilgisayar kullanıcıların ve akıllı telefon kulanıcılarının ortak sorunlarından biri ısınma ve buna bağlı olarak hızın yavaşlaması bilgisayarların beyni olan mikroişlemciler çalıştığında bu ısınma ortaya çıkıyor aslında bu , ısı enerjisi tümüyle atık bir enerji. Kaliforniya Üniversitesi’nden (UCLA) Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Okulu’ndan Henry Samueli başkanlığında mühendisler multiferroikler adı verilen manyetik materyalleri kullanarak işlemcilerde büyük ilerleme kaydettiler. Bu sayede cihazlarda enerji verimliliği artacak.

Günümüzde teknolojide elektrik akımı verilen transistör anahtarlar gibi çalışarak işlem yapılmasını sağlıyor. Verilen akım elektronların hareket etmesine bunun sonucunda ise ısıya neden oluyor. Transistörlerde elektron yani enerji kaybı da oluyor. Ayrıca çiplerin gün geçtikçe küçülmesi ve artan transistörler nedeniyle daha fazla ısı ortaya çıkıyor.

İşte Los Angeles Kaliforniya’ dan mühendisler multiferroik manyetik materyaller kullanarak mantık(logic) devrelerinde harcanan enerjiyi düşürdüler. ( Mantık devreleri çipte hesaplamaların yapıldığı yere deniyor.) Multiferroik sayesinde uygulanan voltaj kapatılıp açılabiliyor. Sonrasında multiferroik gücü materyale taşıyarak elektron spinlerinden oluşan bir dalgaya dönüştürüyor. Bu prosese spin dalga otobüsü de deniliyor.

“Spin dalgaları günümüzdeki işlemcilerde boyut olarak yaşanan engelleri çözmek  için yollar fırsatlar doğurabilir,” diyor Prof. Wang.

Mühendisler multiferroik maddeyi kullanarak spin dalgaları yaratarak güç veriminin 1000 kata kadar yükseltebileceklerini ve atık ısıyı düşürebileceklerini gösterdiler

Peki ama bizim için nasıl bir sonuç ortaya çıkacak kullanılan teknolojinin gelekte bilgi işleme ve depolama aygıtları üzerinde büyük etkileri olması bekleniyor.