Bilim Adamlarının Son Buluşu: Zaman Kristalleri

Bilim adamları araştırmalarının sonucunda Zaman Kristalleri adını verdikleri yeni bir madde türü yarattılar.

Kristaller, atom veya molekül kalıplarının uzayda tekrar ettiği yapılardır. İki araştırma ekibi, kristaller ve yapıları üzerine yaptıkları araştırmalarında, kristallerin tekrar eden modellerinin zamanla var olabileceğini anladılar. Yayımlanan yeni raporda ayrıntılı olarak açıklanan bu “zaman kristalleri” tamamen yeni bir madde türüdür.

Zaman kristallerini yaratmak için, Maryland Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, 10 iterbiyum atomunu birbirine bağladılar ve bunları dengeden uzak tutmak için iki lazerle birden çok kez vurdular. Atomlar bir düzene oturmuş olsa da, dengeye ulaşamadılar. Yani kristaller, herhangi bir enerji içermese de,  sürekli hareket halindeydiler. Hemen hemen bütün fizik, denge halindeki maddelerin incelenmesine dayanır. Bu yüzden dengede olmayan kristaller oluşturabilmek, fiziğin geleceği için çok büyük bir kilometre taşıdır.

Zaman kristalleri fikri ilk olarak 2012 yılında Nobel ödüllü teorik fizikçi Frank Wilczek tarafından önerildi.

Araştırmacılar zaman kristallerinin neye benzediğinin sorulması üzerine, bunların tıpkı bir jöleye benzediklerini belirttiler. Eğer ki bir jöleye kuvvet uygularsanız sürekli olarak titreşir. Zaman kristalleri de aynı şekilde titreşir. Fakat kristallerdeki durum biraz daha farklı olarak, hiçbir kuvvete gerek olmadan bu titreşimi gerçekleştirir.

Şimdilik, bu buluşun pratik kullanımının ne olacağı belli değil. Ama bu kristallerin kuantum bilgisayarlarda bir işleve sahip olabilmesi mümkündür.