Binalar için Tekstil Kaplama Malzemeleri

Yakın gelecekte inşaat sektöründe tekstil malzemelerinden üretilen kaplama türleri görebileceğiz.

İnşaat endüstrisi, giyim ve ayakkabı endüstrisindeki tekstil ürünlerini kullanmaya hazırlanıyor. Rüzgar geçirmez ceketlerde ve ayakkabılarda bulunan Gore-Tex benzeri membranlar, suya dayanıklı duvarlar oluşturmak için incelenmektedir. Tyvek, evler için “yağmurluk” olarak kullanılan bir tür sentetik malzemedir.

Kamp çadırları da bu modern inşaat malzemesine ilham kaynağı olmuştur. Bu yeni araştırma alanının amacı, yün veya ipek gibi hayvansal esaslı elyaflar, keten ve pamuk gibi bitki esaslı elyaflar ve polyester veya rayon gibi sentetikler üzerine yoğunlaşarak teknik veya yüksek performanslı materyallerin geliştirilmesi ve böylece özellikle bina, baraj, köprü, tünel ve yollar gibi yapıların kalitesinin arttırılmasıdır. Bu gibi elyafların kullanım nedeni, havadaki kirliliğe ve kimyasallara karşı bozulma ve sürtünme gibi olaylarda ekstra direnç sağlamasıdır.

İnşaat ve Çevre Mühendisliği bölümü profesörü Andrea Bassi geliştirilen malzemeyle ilgili şunları söyledi:

Naylon ve fiberglas duvarlar, cepheler ve çatılarda, termal ve akustik izolasyonu kontrol etmek için geleneksel elyaflarla karıştırılır. Giysilerde kullanılan geleneksel tekstiller ile birlikte nanoteknolojileri içeren malzemelerdeki teknolojik yenilik, binaların ve diğer yapıların çelik polivinil klorid (PVC) veya etilen tetrafluoroetilen (ETFE) içeren tekstil kullanılarak tasarlanmasını sağlar. Bu ses emici ve suya dirençli olmasının yanı sıra malzemelere yeni antibakteriyel, antifungal ve antimikotik özellikler kazandırıyor.

Rooflys bu tekstil üretimlerine başka bir örnektir. Bu durumda, çatı izolasyonunu korumak için “kaplanmış dokuma tekstil malzeme” çatı altına yerleştirilir. Bu bina tekstili ayrıca yangına dayanıklılık, çivi tutturma, su ve buhar sızdırmazlık, rüzgar ve UV direnci açısından test edilmiştir.

İspanya’da, Madrid Teknik Üniversitesi’nden (UPM) üç araştırmacı tekstil atığı ile yapılan yeni bir panel geliştirdiler. Sera gazı emisyonlarını ve inşaat malzemelerinin geliştirilmesi ile ilişkili enerji etkisini azaltarak binaların termal ve akustik koşullarını önemli ölçüde arttırabileceğini iddia ediyorlar.

Yenilikçi doğal elyaf kompozit malzemeler, tekstillerin yanı sıra, iç hava kalitesini koruyabilen izolatörler üzerine yapılan araştırmaların paralel bir alanıdır. Saman ve kenevir gibi bu biyolojik esaslı malzemeler ile ilgili görülerini sunan Modcell uzmanı Finlay White şöyle diyor:

Biyolojik esaslı malzemeler nefes aldıkları için küf oluşumunu azaltabilir, materyallerin hava alabilirliği doğal olarak nem emme kabiliyetini ifade eder. Örneğin, havalandırma yetersiz olan yüksek derecede yalıtılmış binalar havada yüksek nem seviyeleri oluşturabilir.Nem soğuk bir yüzeye kavuşursa yoğunlaşır ve yönetilmediği sürece küf üretir. Biyo esaslı malzemeler nemi emme olanağına sahiptir. Böylece yoğuşma riski azaltılarak küf gelişimini önlenmiş olur.

Mühendisce