Boeing ve SpaceX Şirketlerinin Mars Yarışı

Boeing ve SpaceX şirketlerinin Mars yolculuğunu ilk kimin yapacağı ile ilgili yaptıkları tartışmalar sürüyor.

Geçtiğimiz hafta SpaceX şirketinin en yetkili ismi Elon Musk’ın Mars’a seyahati gerçekleştirme projesi açıklamasının ardından, gözler diğer şirketlerin verecekleri cevaplara çevrilmişti. Ve bu konuda büyük çaplı çalışmalar yürüten Boeing, ilk sesini yükselten firma oldu.

Boeing CEO’su Dennis Muilenburg yaptığı açıklamada, Mars’a ayak basacak ilk insanı taşıyan roketin kendileri tarafından üretileceğine kesin gözüyle baktıklarını belirtti. Bu konuda fikir belirten otoriteler ise Boeing’in iddaalarını daha gerçekçi bulduklarını, çünkü halen birçok roket için NASA ile çalışma içinde olduklarını ve daha tecrübeli bir ekiple çalıştıklarını söylediler.

Elon Musk katıldığı bir etkinlikte Boeing’in bu açıklamasıyla ilgili soruyu ise şu şekilde cevapladı;  “İki büyük şirketin bu konuda çalışmasının insanlığın yararına olduğunu ve Mars’a ilk önce kim giderse gitsin, bunun tüm insanlık için çok önemli bir adım olacağına inanıyorum.”

Fakat Boeing’in iddaasında bir problem bulunuyor. O da şu ki; şirketin içerisinden gelen bilgiler bu projenin 2030 sonrasında olabileceğini söylüyor. SpaceX ise ilk uçuşunun tarihini 2024 yılı için vermiş bulunuyor. İki şirket arasındaki rekabet sonunda karlı çıkan hangi taraf olacak göreceğiz.