Bor’dan Araç Yakıtı Üretildi

Dünya rezervinin çok büyük bir kısmı ülkemizde olan tek maden bor ile tepkimeye girerek verimi artırılabilecek bir yakıt üretildi.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretm Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mükerrem Şahin liderliğindeki ekip, ana hatlarında bor ve hidrojen olan bir yakıt oluşturmayı becerdiler. Şahin ve ekibi tarafından kendi çabalarıyla üretilen bu yakıt benzinli ve dizel araçlarda da doğrudan katkı olarak kullanılabilecek.  Benzin ve dizel araçlarda aynı oranda etki yaratmayacağı da belirtildi.

Karbon emisyon sonuçlarında da önemli bir azalmaya sebep olan yeni yakıt, yanarken yeşil renkte alev saçması dolayısıyla “green gas” ismiyle lanse ediliyor.

Yrd. Doç. Dr. Mükerrem Şahin, geliştirilen ve üretilen bu yerli ürünün başlarda benzinli ve dizel araçlar için ekstra katkı olarak kullanılabileceğini söylerken, ileride bu ürünün direkt yakıt olarak sade bir şekilde kullanılabileceğinin de altını çizdi.
Şahin’in açıklamalarına göre roket yakıtı olarak da kullanılabilen “Green Gas” ilerleyen zamanlarda Türkiye’nin savunma sanayindeki gücüne de fayda sağlayacaktır. Şahin, “büyük enerjiye sahip yakıtlar, normal hava, kara ve savunma araçlarında kullanıldığında havada kalma süresini önemli ölçüde uzatmaktadır. Aynı yakıtla daha uzun miktarda yol gitmek önemli bir fayda sağlayacaktır. Bu teknolojinin bu yönüyle savunma sanayinde de karşılık bulacağını bekliyoruz. Yüzde 3, yüzde 4 oranında katkı maddesiyle insansız hava araçlarının(iha) yüzde 20 oranında havada kalma süresini uzattığı ölçümlendi.” dedi.

İlerleyen günlerde bir neslin hayali olan Bor ile çalışan otomobilin gelip gelmeyeceğini bekliyor olacağız.