Braeön: Hafif ve Dayanıklı Geleceğin Malzemesi

Bir ‘Kickstarter’ projesi olarak ortaya çıkan bu yeni malzeme Braeön, şimdiye kadar yapılmış en hafif ve sağlam malzeme olarak tanımlanıyor. En azından bu malzemeyi geliştirmek için para toplayan ekip, Braeön ismini verdikleri malzemenin bu kadar güçlü olduğunu söylüyor. Ve bu sözlerini de görsellerle desteklemeye devam ediyorlar.

Malzemenin fiziksel özellikleri arasında ilgi çekici 2 özellik bulunuyor. Bunlar; hafif ve dayanıklı. Dayanıklılığı ve hafifliği ile ilgili verilen bilgi de Braeön, 907 kilogramın üzerinde bir gerilim mukavemetine sahip. Ayrıca, 30 metrelik uzunluğunun ağırlığı 0,5 kilogramdan daha az.

Tüm bunlardan ayrı olarak, şimdilik fazla önemsenmeyen fakat ilerleyen süreçte oldukça önemli olarak kolay şekil alma özelliği de bulunmaktadır. Bunun için 60 derecelik sıcaklıkta ve daha fazlasında ısıtmak yeterli. İstenilen şekil kolayca verilebiliyor.

Kullanım alanları bakımından yapabildikleri görüldüğünde oldukça fazla beklentiye girmek mümkün. Spor malzemelerini onarmak veya insan vücudunu saracak koruyucu bir elbise yapmak için kullanılabilir. Mühendislik sektöründe bir çekme hattını onarmak ya da tamamen yenisini yapmak için kullanılabilir. Bunu da aşağıdaki video ile kanıtladılar.