Bükülebilir Elektronik Malzemeler için Yeni Nanomateryal

Chicago Üniversitesi , Kore Üniversitesi ve Illinois Üniversitesi’nden nanomalzeme alanında uzman mühendislerden oluşan uluslararası bir ekip tarafından geliştirilen ucuz ve basit bir yöntemle üretilen hem şeffaf hem de elektrik akımına karşı yüksek iletkenliğe sahip yeni, ultra ince bir film tanıtıldı.

Film ayrıca bükülebilir ve gerilebilir olmasıyla roll-up dokunmatik ekranlar, giyilebilir elektronik malzemeler, esnek güneş pilleri ve elektronik ciltlerde potansiyel uygulamalar sunuyor. Sonuçlar İleri Fonksiyonel Materyaller arasına girmiş bulunmakta.

UIC Makina Yüksek Mühendisi Alexander Yarin’e göre ;

“Yeni film, kaynaşmış gümüş nanotellerden imal edildi ve nanotelin parçacıklarını küçük bir jet haznesinden süpersonik hızla püskürterek üretildi. Sonuç, neredeyse elektrik iletkenliğinin bir gümüş levhanın sahip olduğu iletkenliğe yakın olduğunu tespit etti ayrıca ürün camın şeffaflığı kadar bir şeffaflığa sahip.”

Yarin, “Gümüş nanotel, bir parçacık, ancak çok uzun ve ince” dedi. Nanoyeler yaklaşık 20 mikron uzunluğundadır, bu nedenle uçtan uca dört insan saçının genişliği kadar uzar. Ancak çapları bin kat daha küçüktür ve görünür ışığın dalga boyundan önemli ölçüde daha küçüktür ve bu da ışık saçılımını en aza indirir.” dedi

Araştırmacılar, nanotelin parçacıklarını suda askıya aldı ve havayla jet motoru ile aynı geometriye sahip birkaç milimetre çapında Laval nozulundan itti.buna göre Alexander Yarin “Sıvının atomize olması gerekiyor, böylece uçarken buharlaşıyor” dedi. Nanoteller, süpersonik hızda uygulanan yüzeye vurduğunda, kinetik enerji ısıya dönüştüğü için kaynamaya başlıyorlar.

Alexander Yarin “İdeal hız saniyede 400 metre” dedi. “Enerji çok yüksekse saniyede 600 metreye ulaşıyor bu da  kablolarda kopmalara neden oluyor , tam tersi saniyede 200 metre gibi çok düşük olursa kabloları kaynatabilecek kadar ısıya ulaşamıyor” dedi.

Araştırmacılar nanoyayları esnek plastik filmlere ve üç boyutlu cisimlere uyguladılar. Burada yüzey şekillerinin bir önemi olmadığı da ortaya çıkardı.

Araştırmanın ilgili yazarı ve Kore Üniversitesi’nde makine mühendisliği profesörü olan Sam Yoon, şeffaf esnek film tekrar tekrar bükülüp orijinalinin yedi katına kadar uzatılabileceğini söyledi.

Bu yılın başlarında Alexander Yarin ,  Yoon ve arkadaşları, karışık nanofiber bir tabakayı bakırla elektrolizleyerek şeffaf bir iletken film daha üretti. Yoon, daha önceki filmle karşılaştırıldığında kendi kendine kaynayan gümüş nanotel filminin daha iyi ölçeklenebilirlik ve üretim hızı sunduğunu belirtti.

Yarin, “İki aşamalı bir işleme karşı bu işlemin tek aşamalı olmasından dolayı imalatı daha kolay ve daha ucuz olmalı” dedi. “Sanayileşmiş bir hat üzerinde sürekli olarak rulo yapabilmeli.” dedi

Sonuç olarak yapılan araştırmalar sonucunda karşımıza çıkan ürün için şunları söylemek lazım. iletkenlik hızı oldukça yüksek giyilebilir ürünlerde ve sanayi gibi üretim tesislerinde tekrar tekrar kullanılabilen bir nanomateryal geliştirildi. artık teknolojinin hızı artacak ve sürekli olarak yanımızda kıyafetlerimizde bu teknolojiyi kullanabileceğiz.