Büyük İstanbul Tüneli’ Etüdü için 35 Milyon Lira

İstanbul’un trafiğini daha rahat hale getirmek amacıyla hazırlanan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi’nde etüt, proje ve mühendislik harcamaları için belirlenen 35 milyon liralık bütçenin 7 milyon 500 bin lirası bu sene içerisinde harcanacak.

2016 Yılı Yatırım Programından edinilen bilgiye göre, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından geçen yıl ihalesi yapılan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi’nde ilk adım olarak etüt, proje ve mühendislik harcamaları için 35 milyon lira bütçe ayrıldı. Bu yıl 7 milyon 500 bin lira harcanması planlanan proje kapsamında, karada ve denizde derin sondaj çalışmaları yapılarak, zemin verileri belirlenecek. İhalenin ardından 1 senelik kısa bir süre içerisinde bu işlemlerin bitirilmesi bekleniyor.

İstanbul Boğazı’nın altından geçecek 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli, tek tüpte hem karayolu hem de demiryolunun olduğu, ortadan geliş ve gidiş olmak üzere demiryolu, üst ve altta da iki şeritli lastik tekerli araç geçişine uygun olarak yapılacak.

14 dakikada geçilecek

Tünel, 9 metro hattıyla, TEM Otoyolu, E-5 Karayolu ve Kuzey Marmara Otoyolu ile entegre edilecek. Yap-İşlet-Devret modeliyle yapımına başlanmasının ardından 5 sene içerisinde bitirilmesi amaçlanan tünelin kullanıma sunulmasıyla Avrupa Yakası’nda İncirli’den, Anadolu Yakası’nda Söğütlüçeşme’ye, 31 kilometre uzunluğunda 14 istasyondan oluşacak normale göre hızlı bir metroyla yaklaşık 45 dakikada ulaşılacak.

Avrupa Yakası’nda Hasdal Kavşağı’ndan Anadolu Yakası’nda Çamlık Kavşağı’na karayoluyla yaklaşık 14 dakikada geçilecek. Hattan günde 7 milyon yolcunun faydalanması bekleniyor.