CAD/ CAM/ CAE/ PLM/ CADD/ BIM YAZILIMLARI

Mühendislik gelişen teknoloji sayesinde sınırlarını aşmakta hayal gücünü bilgisayar ortamlarına aktarabilmektedir.Düşünülen bir parçayı bazı yazılım programları sayesinde 2 bouyutlu veya 3 boyutlu olarak tasarlayabilir analizlerini yapabilir parçayı hareketli halinde simülasyonunu gerçekleştirebilirsiniz. Tüm Mühendislik dallarının kendi branşlarda kullandıkları  Cad/Cam yazılımlarının öğrenilmesi oldukça önemlidir ve bilinmesi durumunda sizi diğer mühendislerden bir adım önde tutacak bir etkendir.

Mühendislik dallarına göre yazılımlar bulunmaktadır, Artık her mühendisin kendi dalına uygun programı öğrenmesi şarttır. Özellikle Makine mühendisliği, Elektrik-Elektronik mühendisliği, Kimya mühendisliği, İnşaat Mühendislikleri ve bu mühendisliklerin alt dalları için oldukça önemlidir.

CAD: (Computer Aided Design) Bilgisayar Destekli Tasarım

CAM: (Computer Aided Manufacturing) Bilgisayar Destekli İmalat

CAE: (Computer Aided Engineering) Bilgisayar destekli mühendislik

PLM: (Product Lifecycle Management) Süreç Yönetimi

CADD: (Computer Aided Design Drafting) Bilgisayar Destekli Tasarım ve İmalat

BIM:(Building İnformation Modelling) Yapı Bilgisi Modellemesi

Bu programları öğrenmek için Mühendislik odalarında düzenlenen kurslar yada özel eğitim kurumlarında bulunan kurslardan faydalanılmalıdır. Ancak her eğitimin uygulama şartlarını da öğrenmek gerekir. Eğer üniversite öğrencisi iseniz yazları muhakkak zorunlu stajların dışında maddi çıkarlar olmadan bir proje ofisinde çalışılması gerekir. Almış olduğunuz eğitimin uygulama şekillerini de görmeniz gerekir. ve kesinlikle uzun yıllar boyunca uygulama alanında çalışmadıysanız program için aldığınız eğitimlerle kendinizi hazır hissetmemelisiniz.