Çanakkale’ye Düşen Meteorda Yaşam Belirtisi

1964 yılında Çanakkale’ye düşen meteor parçalarından biri İstanbul Üniversitesi’nin girişimiyle NASA tarafında incelendi. NASA’daki mühendisler düşen meteorun içinde insan vücudunda mevcut olan amino asitin bulunduğunu açıkladı.

İstanbul Üniversitesi’ndeki Jeoloji mühendisleri Çanakkale’nin Bayramiç ilçesine düşen meteor hakkındaki testlerin sonuçlandığını ve Türkiye’ye düşen bir meteorda ilk kez insan amino asitlerine benzer amino asitler bulunduğunu açıkladı. 1964 yılında düşen meteor ilçe halkı tarafından gözlenmiş ve ardından 4 kilogramlık meteor İstanbul Üniversitesi’ne teslim edilmiştir. Fizik bölümü tarafından yapılan araştırmaların ardından detaylı araştırma için 2012 yılında NASA’ya gönderilen meteorun sonucu bugün itibariyle açıklandı.

Hoba Meteoru
Hoba Meteoru

4 yıl süren bu test sonucunda meteorun içerisinde glisin , valin , glutamik asit ve alanin amino asitleri gibi 19 amino asit olduğu anlaşıldı.  Dünyanın yıl içinde 500’den fazla meteor düşmektedir. Fakat düşen meteorların yalnızca %10 ‘u atmosferi geçip bir parçacık olarak kalabilmektedir. %90 ise göllere , okyanuslara , denizlere veya kutuplara düşüp ulaşılamaz duruma geliyor. Şu ana kadar elde edilen meteor sayısı 55 bin civarıdır. En eskisi ise ölçümlerde yaklaşık olarak 90 bin yıl önce düştüğü düşünülen Hoba meteourudur. 60 ton ağırlığındadır.

Mühendisce