Çelik Borla Kaplanırsa

Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü’nden  Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Levent Cenk Kumruoğlu, İngiltere’deki Sheffield Üniversitesi, Ukrayna Paton Elektrik Kaynak Enstitüsü ve Sakarya Üniversitesi’ nden araştırmacılar ortak çalışarak plazma elektrolizi yöntemiyle çeliği borla kaplayarak 10 kat sertleştirmeyi başardı. Bir Çok alanda çığır açacak bu fikir Özellikle makine endüstrisi için büyük önem arz ediyor

Dünya rezervinin büyük kısmı ülkemizde olan bor elementiyle oldukça sert(mukavemetli ) yapılar oluşturulabilinecek olması belki de Türkiye için yeni bir pazar haline gelecek.Mühendislerin son yıllarda bor kaplamalar üzerine çalışmalar yapıldığı biliniyor.

Kumruoğlu şunları söyledi: “Bizim de tercih ettiğimiz ‘plazma elektrolizi’ yöntemi var. Bu kaplama yöntemi, gerek soğuk bir elektrolit içerisinde olması gerekse son derece basit olması nedeniyle son derece rağbet görmektedir. Rus bilim adamlarının temellerini attığı bu teknolojide son yıllarda atak görmekteyiz.”

Türkiyedeki Rezervler Gözönüne alındığında bu işlemin Türkiye açısından önemi de büyümektedir. Türk Mühendisler tarafından yapılan çalışmalar sonucu 10 kat daha dayanıklı bir malzeme elde edinildi ancak Bor ile yapılması gereken belki de daha bir çok çalışma var Bu çalışmaların Türkiyenin geleceği olacağına inanıyoruz.Türk Mühendisleri açısından da inceleme ve dünyaya isimlerini duyurma fırsatı olarak görmesi gerekiyor.

Üniversitelerimizin Mühendislik alanlarında bu tarz çalışmaların daha çok yapılması gerekiyor. Tüm Mühendislerimize Teşekkür ederiz.