Çeviri Yapabilen Akıllı Kulaklıklar

Waverly Labs firmasının geliştirdiği cihaz sayesinde artık dilini bilmediğiniz birisiyle sohbet edebileceksiniz.

Bir çoğumuz, dilini bilmediğimiz yabancı biriyle iletişim kurmaya çalışırken garip durumlarda kalmıştır. Bazen eğlenceli olsa da, çoğu zaman biraz sıkıntılı olabiliyor. Böyle durumlarda yanınızda bir tercüman olması gerekliymiş gibi geliyor.

Fakat geliştirilen bir cihaz sayesinde insanlar arasındaki dil bariyeri yıkılabiliyor. Pilot adı verilen bu sistem, birbirlerinin dillerini bilmeyen iki kişinin karşılıklı kulaklıkları takıp sohbet edebilmelerine olanak sağlıyor.

Bu cihaz iki dil arasında çeviri yapabilen dünyanın ilk akıllı kulaklığı olarak piyasaya çıkıyor.

Bu teknolojiyi geliştiren firma Waverly Labs’ın kulaklık ile ilgili şöyle konuştu, “Bu küçük giyilebilir kulaklıklar kullandığı çeviri teknolojisi sayesinde iki farklı dili konuşan insanın birbiriyle anlaşabilmesine olanak sağlayacak.”

Cihazın nasıl çalıştığına gelecek olursak, çeviri teknolojisi kullanan bir telefon uygulaması bulunuyor.  Bu uygulama sayesinde kulaklıklardan hangi dile çeviri istediğinizi belirliyorsunuz. Ve biraz gecikmeyle birlikte o sizin söylediğinizi karşınızdaki kişiye onun dilinde seslendiriyor. Uygulama şimdilik sadece İngilizce, Almanca, Fransızca ve İtalyanca destekliyor. Fakat ilerleyen zamanlarda çoğu dilin ekleneceğini belirtildi.

Video ile birlikte cihazın nasıl çalıştığını daha iyi anlayabilirsiniz.

Mühendisce