Dünyanın En Yüksek Minareli Camisi

Cezayir dünyanın en büyük ve mühendislik harikası camilerinden birisini yapıyor. Bununla radikal İslamcı örgütlerin etkinliğinin bir nebze olsun azaltılması amaçlanıyor.

Djamaa El Djazair ismi verilen cami mühendislik bakımından muhteşem ve resmedilmeye değer bir görünüşü olacak. Ayrıca içerisinde 1 milyon kitaba sahip olacak bir kütüphane , Kur’an okulu ve müze bulunacak.

Djamaa El Djazair’in bir diğer özelliği ise minare yüksekliği olacak. Mühendislik çizimlerinde görünen uzunluğu olan 265 metre minare yüksekliğiyle dünyanın en uzun minaresine sahip olacak cami, 20.000 metre karelik bir alana sahip ve bu alanda 120.000 kişi aynı anda namaz kılabilecek.

Kuzey Afrika ülkesi 90’ların başında sivil savaş yüzünden çok hırpalandı. Hükümet ve radikal islamcıların arasındaki çatışmalarda 200.000 üstünde kişi hayatını kaybetti.

2017 yılında tamamlanması planlanan yeni caminin, Cezayir’deki modern İslam’ın bir simgesi ve tüm radikallere karşı kalkan olacağı söyleniyor. Ayrıca bu örgütler sebebiyle evlerinden camilere çıkamayan kitlelerin de artık özgürce ibadetlerini yapabilmelerini sağlayacak.

Djamaa El Djazair Cami
Djamaa El Djazair Cami

Ahmed Madani, 1962 yılında Cezayir Fransa’dan özgürlüğünü kazandığı andan itibaren böyle bir mega yapının hayalini kurduklarını belirtiyor. İslam sanat ve kültürüne verdiği değer ve dindarlığıyla tanınan Başbakan Abdelaziz Bouteflika de bu proje için “Hayallerim gerçeğe dönüştü.” dedi

Petrol zengini bir ülke olan Cezayir de 30.000 cami bulunuyor. Djamaa El Djazair camisi 2012 yılında yapımına başlandı. Fakat petrol fiyatlarındaki düşüş ile birlikte ertelendi. 4 yıl sonra hala düşük petrol varil fiyatlarından dolayı gelir sıkıntısı yaşayan Cezayir’in böyle bir proje için akıllara durgunluk verecek şekilde 1.2 milyar dolar harcaması dikkat çekiyor. Bu paranın yeni hastahaneler yapılıp , halkın sağlık düzeyinin artırılması için harcanması gerektiğini düşünenler azımsanmayacak kadar fazla.

Mühendisce