Çimento İçermeyen Bükülebilir Beton

Bükülebilir Beton geleneksel Beton ile kıyaslandığında 400 kat daha bükülebilir ve çok daha az çevre kirliliğine sebep oluyor. Melbourne’deki Swinburne Teknoloji Üniversitesi’ndeki mühendisler, hem çevre dostu hem de depremlere karşı daha dayanıklı olan yeni bir beton türü geliştirdiler. Bükülebilir beton olarak da isimlendirilen malzeme ayrıca atık ürünlerden imal ediliyor.

Swinburne Akıllı Altyapı ve Dijital İnşaat Merkezi ARC DECRA Üyesi Dr. Behzad Nematollahi, “Beton dünyada en çok kullanılan inşaat malzemesidir” dedi.

“Aslında, insanlar sudan sonra en çok tüketilen ikinci malzemedir. Kalitesi, binalar, köprüler ve tüneller gibi altyapılarımızın esnekliği üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. ”

Ürün, geleneksel betonda sadece çok daha fazla sert değil aynı zamanda çok daha az çevreye zararı olan büyük bir gelişmedir. Geleneksel beton, gerildiğinde veya büküldüğünde paramparça olur ve temel bileşen olan çimento üretmek için kireç taşının kalsinasyonu nedeniyle yüksek karbon ayak izine sahiptir.

Nematollahi, “Bu yeni betonun üretimi, çimentodan yapılmış geleneksel bükülebilir betona kıyasla yaklaşık% 36 daha az enerji gerektirir ve% 76’ya kadar daha az karbondioksit yayar” dedi. Yeni malzeme, kömürle çalışan elektrik santrallerinin bir yan ürünü olan uçucu kül gibi endüstriyel atık ürünlerden yapılmıştır. Araştırmacılar ayrıca betonun bükülebilmesini ancak kırılmamasını sağlamak için kısa polimerik lifler de dahil ettiler.

Bu, deprem gibi doğal afetlerin yaygın olduğu alanlarda kullanım için idealdir. Dr. Nematollahi, “Bu tür doğal afetlere karşı savunmasız alanlarda bina yapmak, bu malzeme için görebildiğimiz başlıca kullanımlardan biri” dedi.

“Laboratuvar test sonuçlarımız, bu yeni betonun normal betondan yaklaşık 400 kat daha bükülebilir olduğunu, ancak benzer mukavemete sahip olduğunu gösterdi.”

Bunları da Öğrenmek İsteyebilirsin