Çin’deki Dünyanın En Büyük Radyo Teleskopu

Çin’de büyük yatırımlar sonucu yapımına başlanılan radyo teleskop projesi son hızıyla devam ediyor. Tamamlanmasına kısa süren kalan inşası bittiğinde dünyanın en büyük 2. radyo teleskopu olacak .

Çin’in Guizhou bölgesinde 2011 yılında yapımına başlanılan radyo teleskopun 2016 Eylül ayında bitirilmesi planlıyor. Bitirildiğinde dünyanın en büyük 2. radyo teleskopu olacak. Birinci sırada uzay programına Çin’den daha önce başlamış olan Rusya’nın Ratan-600 teleskopu yer alıyor. Ratan-600 çap bakımından 76 metre daha geniştir. Çin’de yapılacak olan telekopun çapı 500 metre olacak. Mühendisler yapımına hızla sürdürdükleri yapı hakkında uzayın bir kısmını dinleyebileceğiz diyor.

FAST

İsim olarak ingilizce baş harflerin birleşimi olan FAST (Five hundred meter Aperture Spherical Telescope) verilmiştir. Porto Riko’daki Arecibo Gözlemevi’nin tasarımının örnek olarak kullanıldığı teleskop 4600 üçgen şeklindeki levhanın birleşimiyle oluşacak. Bu mühendislik projesi yaklaşık olarak 110 milyon dolara mal olacak. Çin Ulusal Astronomik Gözlemevleri baş mühendis Li Di yaptığı açıklamada, “FAST bitirildiği andan itibaren 20-30 yıl boyunca dünyada kendi kategorisinde en iyisi olacaktır. Ayrıca FAST Arcibo’ya oranla uzayda 2 kat daha büyük bir alanı tarayabilecek. Ve bu işlemi 3-5 kat daha hassas bir şekilde yapacak. Eğer ki uzayda insandan başka canlı var bunu sadece FAST bulabilir.” dedi.

Bir çok Astronomi ile ilgilenen topluluk tarafından da merakla beklenen FAST, bitirilmesiyle birlikte çağımızın en iyi mühendislik teknolojilerini de üzerinde barındıracak.

Mühendisce