Çin’den 2. Uzay İstasyonu

Geçtiğimiz pazar günü yapılan çalışmalar sonucu yeni jenerasyon roket çalışmalarının sonucunu alarak, bir kilometre taşını daha başaran Çin Uzay Programı 2. uzay istasyonunu göndermeye hazırlanıyor.

Çin Uzay Programı yetkilileri geniş İç Moğolistan bozkırlarında yaptıkları denemelerin ardından bu yılın sonuna kadar yörüngeye uzay istasyonunu gönderebileceklerini söylediler.

Cumartesi günü tamamlanan denemelerinin ardından yeni roketleri “Long March 7” uzaya güvenli olarak füze gönderimini mümkün kılan bir buluş olarak Çin uzay tarihine geçti. Ayrıca bu proje Hainan bölgesinin güneydoğusundaki Wenchang Uydu Fırlatma Merkezi’nin ilk kez kullanımına olanak sağladı.

Çin’in uzay geçmişine bakacak olursak; 2003 yılında ilk insanlı uzay görevine çıkan Çin, Tiangong 1 isimli deneysel bir uzay istasyonu yollamış ve bir uzay yürüyüşü yapıp ardından Yutu Rover’ini ay yüzeyine indirmişti. Tiangong 2 ise ikinci uzay istasyonu olarak yer alacak.

Çin askeri destekli uzay programı bu yıl içinde 20 farklı uzay görevi planlarken, ABD ve diğer ülkelerin programları yeni roller arıyorlar. Bu da Çin uzay programı açısından muazzam gurur verici bir durum olarak lanse ediliyor.

Çin Ayrıca “Long March 5” isimli daha ağır yük kaldırabilen uzay gemisini geliştiriyor. Fakat bu gemi uzayda bulunabilmesi için Tiangong 2 uzay istasyonuna ihtiyaç duyuyor. Bu yüzdenn uzaya fırlatılışı 2. uzay istasyonunun başarıyla yörüngeye yerleşmesinin ardından olacağı tahmin ediliyor.

Mühendisce