Çin’in İlk Uzay İstasyonu Dünya’ya Düşecek

Çin’in Dünya yörüngesine yerleştirdiği ilk uzay istasyonu olan Tiangong – 1 sebebi belirlenemeyen bir olay yüzünden kontrol dışı kaldı. Fakat bazı kaynaklara göre uzay istasyonunun bir modülünde oluşan hasar sebebiyle kontrolden çıktığı konuşuluyor.

Çin’in geçtiğimiz günlerde yeni uzay istasyonları Tiangong – 2 için denemeler yaptığı ve yörüngeye gönderilme tarihleri konuşulmaya başlanmışken, halen yörüngede olan Tiangong – 1 istasyonunda meydana gelen bu olay kafalarda soru işareti yarattı.

Çin uzay istasyonuyla irtibatın kesildiğini, bu yüzden herhangi bir kontrollü iniş yapılamayacağını bildirdi. Tiangong – 1 istasyonunun kontrol biçimde atmosfere girip parçalanması bekleniyor. Fakat ne zaman ve nerede gireceği tamamen belirsiz durumda. Nereye düşeceği belirlenemeyen istasyonun 100 kiloluk parçalara ayrılabileceği ve eğer ki insan popülasyonunun fazla olduğu bölgelere düşmesi halinde ciddi hasarlara yol açabileceği konuşuluyor.

Öte yandan Çinli yetkililer atmosferde parçalanarak Dünya’ya düşecek olan parçaların can kaybına sebep olabileceği gerçeğini konuşmaya çekiniyorlar. Şu anlık durumun önem seviyesi yüksek ve yetkililer eğer ki gerekli bir durum olursa, Dünya’ya parçaların girişinden itibaren uluslararası bir yayın ile bunun düşeceği bölgeleri erkenden uyaracaklarını açıkladılar.

Mühendisce