Çinli “RoboCop” Tanıtıldı

Çin robot teknolojisini bir adım daha ileri taşıyarak, suçlarla mücadelede kullanılacak olan ilk akıllı robotu ANBot’u tanıtıyor. Her türlü mühendislik teknolojisini üzerinde barındıran robot , “RoboCop” filmini de hatırlatmıyor değil.

Çin Ulusal Güvenlik Üniversitesi’nde geliştirilen robot AnBot tanıtımının ardından büyük beğeni topladı.  1,49 metre boyu ve 78 kilogram ağırlığındaki AnBot 18 kilometre/saat hıza ulaşabiliyor. İnsan beyni , gözü ve kulaklarını da taklit edebilmesi için üzerinden çok sayıda sensör bulunmaktadır. Mühendisleri yaptığı açıklama da üzerinde video analiz sistemi , yüz tanıma sistemi ve silah bulunduran robotun dünyada benzerinin bulunmadığına dikkat çektiler.

Geçtiğimiz günlerde Chongqing Teknoloji Fuarı’nda meraklılarının karşısına çıkan AnBot toplumsal olaylarda, çatışmalarda ve keşif amacıyla devriye görevi yapmak için tasarlandı. Ulusal Güvenlik Üniversitesi’nde bu proje üzerinde çalışan mühendis Xiao Xianhjiang yaptığı açıklamada “AnBot engelleri aşabililir, devriyeye çıkabilir, yüz tanıyabilir ve kendisini şarj edebilir seviyede bağımsız bir teknolojiye sahip.” dedi.

AnBot üzerindeki silahların kullanımı konusunda oldukça sıkı takip ediliyor. Robotun bağlı bulunduğu güvenlik güçleri silahları uzaktan kontrol ile kullanabilecek. Ayrıca üzerinde bulunan S.O.S butonuyla yardıma ihtiyacı olan vatandaşlar acil olarak en yakın güvenlik güçlerini çağırabilecek.