Çita Robot Teknolojisi

MIT araştırmacıları robot teknolojisini dev bir adım daha ileriye taşıyarak, önündeki engelleri görüp üstlerinden zıplayarak geçebilen 4 bacaklı Çita robot geliştirdiler.

Çita robot yolundaki engelleri tıpkı bir atlet gibi koşarken zıplayarak geçmektedir. Yaklaşan bir engel algılandığında , o nesnenin yükseklik ve mesafe tespitini yapıyor. Çita robot bu verilere göre zıplamak için en uygun pozisyonu hesaplıyor ve zıplamak için yeterince güç kullanmadan önce o pozisyona gelmek için adımlarının aralığını ayarlıyor. Engelin yüksekliğine göre , zıpladıktan sonra yere güvenli bir şekilde inmeye yetecek kadar kuvvet uygulanıyor ve ilk baştaki hızını koruyarak tekrar hareketine devam edebiliyor.

Şu ana kadar yapılan koşu bandı ve kapalı yol deneylerinde, çita robot başarılı bir şekilde 45 cm yüksekliğindeki engelleri geçebilmektedir. 45 cm yükseklik robotun yarı yüksekliğinden fazla olduğunu da söylemek gerekiyor. Ayrıca bu engelli testlerde çita robotun saattaki hızı 8 kilometre/saat olarak ölçülmüştür.

MIT’de Mekanik Mühendisliği bölümünde Asistan Profesörlük yapan Sangbae Kim geliştirdikleri teknoloji hakkında, “Koşarken zıplayabilmek tamamen dinamik bir davranıştır. Denge ve enerjinizi ayarlamanız ve zıplama sonucunda yere inişteki tepkiyi idare edebilmeniz gereklidir. Çita robotumuz tam da böyle yüksek dinamik davranışlar için tasarlanmıştır.” dedi.

Mühendisce