CV Nedir? Nasıl Hazırlanır ve Güncel CV Örnekleri

CV Hazırlarken nelere dikkat edilmeli Nasıl hazırlanmalı ve farklı CV örnekleri

İş arama konusunda CV’niz çok önemlidir. Doğru hazırlanmış bir CV sizi şirketlerin insan kaynakları ile bir görüşme yapmanıza bir adım daha yaklaştıracaktır. Ancak yanlış hazırlanmış özensiz bir CV ile görüşmeye değer bir izlenim uyandırmanız oldukça zor olacaktır. Her CV, kendi içinde farklılıklar gösterse de aynı amaç için yazılmaktadır.

Bu yazıda sizler bundan sonraki iş başvurularınız için oldukça önemli ve güncel bilgilerle nasıl CV hazırlanacağını göstereceğiz.

CV Nedir?

CV, curriculum vitae kelimelerinin baş harfleri alınarak kısaltılmış halidir, kendinizi potansiyel işverenlere anlatmak için kullanılan kişisel bir pazarlama belgesidir. Onlara sizden, mesleki geçmişinizden ve becerilerinizden, yeteneklerinizden ve başarılarınızdan bahsetmelidir. Sonuç olarak, iş için neden en iyi kişi olduğunuzu vurgulamalıdır.

Bir işe başvururken CV gereklidir. Özgeçmişinize ek olarak, işverenler bir ön yazı ve doldurulmuş bir başvuru formu da isteyebilirler.

Son Yıllarda CV’nize neler dahil edilmelidir?

Bir CV’nin yapısı esnek olsa da, benzersiz beceri setinize ve deneyimlerinize bağlı olarak, işverenlerin CV’nizden bağımsız olarak görmeyi bekledikleri belirli bölümler vardır.

Özgeçmişinize eklemeniz gereken bölümler şunlardır:

İsim, meslek unvanı ve iletişim bilgileri

CV’nizin sayfanın en üstünde yer alan ilk kısmı adınızı, profesyonel unvanınızı ve iletişim bilgilerinizi içermelidir. Hiçbir koşulda CV’nizi değerli bir alan kaybı olarak ‘özgeçmiş’ veya ‘CV’ olarak adlandırmamalısınız. Bunun yerine adınızı başlık olarak kabul edin.

İletişim bilgileriniz söz konusu olduğunda, e-posta adresiniz ve telefon numaralarınız önemlidir. Bir zamanlar, tam adresinizi CV’nize eklemek alışılmış bir durumdu. Bugün, sadece şehrinizi ve ilçenizi listelemeniz gerekiyor.

İsterseniz, bu bölüme LinkedIn profilinizin bağlantısını da ekleyebilirsiniz – ancak yalnızca güncelse!

Kişisel profil

Kişisel beyan, kariyer hedefi ve profesyonel profil olarak da bilinen kişisel profil, CV’nizin en önemli yönlerinden biridir. Potansiyel işverenlere kim olduğunuz ve neyle ilgili olduğunuz hakkında genel bir bakış sunan, adınızın ve iletişim bilgilerinizin hemen altında yer alan kısa bir paragraftır.

Profilinizi, rolle eşleşen belirli nitelikleri vurgulayarak başvurduğunuz her işe uyarlamalısınız. Kişisel ifadenizi kısa ve yeterli tutmayı ve birkaç cümleden fazla olmamasını hedefleyin. Bu bölümden en iyi şekilde yararlanmak için aşağıdakileri ele almaya çalışmalısınız:

  • Kimsin?
  • Şirkete ne sunabilirsiniz?
  • Kariyer hedeflerin neler?

Deneyim ve istihdam geçmişi

İstihdam geçmişi bölümünüz size önceki işlerinizi, stajlarınızı ve iş deneyiminizi özetleme şansı verir.

Son rolünüz işverenle en alakalı olduğu için deneyiminizi ters kronolojik sırada listeleyin.

Her bir istihdam pozisyonunu listelerken, iş unvanınızı, işvereninizi, çalıştığınız tarihleri ​​ve rolü özetleyen bir satırı belirtin. Ardından, temel sorumluluklarınızı, becerilerinizi ve başarılarınızı sıralayın ve her bir maddeyi desteklemek ve etkinizi sergilemek için her noktayı güçlü fiiller ve rakamlarla tasvirlemeye çalışın.

Özellikle uzun bir liste ise, başvurduğunuz işe en uygun görevleri seçmenize yardımcı olur. Uzun yıllara dayanan deneyime sahipseniz, eski veya alakasız rollerin ayrıntılarını azaltabilirsiniz. 10 yıldan daha eski konumlarınız varsa bunları silebilirsiniz.

Eğitim ve Nitelikler

Deneyim bölümünüz gibi, eğitiminiz de ters kronolojik sırada listelenmelidir. Kurumların adını ve orada bulunduğunuz tarihleri, ardından elde ettiğiniz nitelikleri ve notları ekleyin.

Yakın zamanda eğitimden ayrıldıysanız, derecenizi, seviyelerinizi şöyle yazabilirsiniz:

Dereceniz varsa, altındaki en alakalı modüllerden, ödevlerden veya projelerden birkaçını listeleyebilirsiniz.

Kariyerlerinde biraz daha ileride olan veya repertuarında birçok sertifikaya sahip profesyoneller için, kalifikasyonlarınızı bu şekilde düzenleyebilirsiniz:

Ek bölümler

Özgeçmişinizi güçlendirebilecek ve becerilerinizi vurgulayabilecek bir dizi ek bölüm ekleyebilirsiniz.

Anahtar beceriler: İşlevsel bir CV yazıyorsanız veya hemen işverene göstermek istediğiniz bazı yetenekleriniz varsa, kişisel profilinizin altına bir anahtar beceri bölümü ekleyin. En fazla dört ila beş yetenek detaylandırmayı hedeflemelisiniz.

Hobiler ve ilgi alanları: CV’nizin eksik olduğunu düşünüyorsanız, sonuna bir hobi ve ilgi alanı bölümü ekleyerek özgeçmişinizi geliştirebilirsiniz. Bu, şirkete veya sektöre ne kadar iyi uyduğunuzu göstermenize yardımcı olabilir. Örneğin, çevresel bir iş için başvuruyorsanız, neden iklim değişikliği aktivizmine büyük bir ilginiz olduğunu eklemiyorsunuz?

Yine de dikkatli olun; CV’nize değer katmayan değirmen işletmesi akvaryum gibi hobileri okumak sıkabilir ve ilgisizce bir detay olarak gözükür. bu tarz hobileri listelemekten kaçının. Sizi öne çıkaran veya işinizle alakalı olan ilgi alanlarından yararlanın.

Referanslar: CV’nize daha önceki çalıştığınız ve sizin işlerinizi kontrol eden yada destek veren kişileri referans olarak yazabileceğiniz gibi cv nizin sonuna” talep edilmesi durumunda belirtilecektir. ” gibi bir yazı da ekleyebilirsiniz.

CV Formatları ve Şekilleri

CV’nizi nasıl biçimlendireceğinizden emin değilseniz, kendinizi tanımak için birkaç CV örneği indirmek isteyebilirsiniz. Sonuçta, CV’nizi biçimlendirmek ve tasarlamak, içerik kadar önemli bir durumdur.

Akılda tutulması gereken bazı biçimlendirme ve tasarım ipuçları:

Uzunluk: İngiltere’de bir CV’nin standart uzunluğu iki sayfadır. Ancak, bir boyut hepsine uymuyor ve bu nedenle bazı profesyoneller için bir veya üç sayfa daha uygun olabilir.

Başlıklar: Kolayca okunabilmesi için her bölüme büyük, kalın bir başlıkla verilmelidir.

Yazı tipi: Çoğu işveren CV’nizi dijital biçimde alır, bu nedenle Calibri veya Arial gibi net bir yazı tipi seçin. Başlıklarınız için farklı bir yazı tipi kullanabilirsiniz, ancak bunu profesyonel ve okunması kolay tutun.

Yazı tipi boyutu ve sayfa kenar boşlukları: CV’nizin gövdesi 10 – 12 punto ve başlıklarınız 14 – 18 punto arasında olmalıdır. Sayfa kenar boşluklarınızı 2,5 cm civarında tutun, ancak bunları asla 1,27 cm’nin altına düşürmeyin, aksi takdirde CV’niz dağınık ve okunması zor görünür. Beyaz alan netlik ve profesyonellik sağlar.

Düzeltme ve tutarlılık: Düzenli görünmeniz için format CV’niz boyunca tutarlı olmalıdır. Yazım hataları ve yanlışlıklar ekleyerek düzgün görünümünüzü bozmayın; Her hatayı yakalamaya çalışın dilbilgisi kurallarına mutlaka özen gösterin gerekirse bunun için programlar kullanabilirsiniz.

Anahtar kelimeler ve ATS’ler: Özgeçmişinizin genel bir kopyasını kendi kayıtlarınız için saklamak kesinlikle olması gerekendir. ancak bir iş başvurusunda bulunuyorsanız, role göre uyarlanması gerekir. Bu sadece işverenlere neden bir maç olduğunuzu göstermekle kalmayacak, aynı zamanda uygulamanızın ATS robotlarını yenmesine de yardımcı olacaktır.

Dosyayı kaydetme: Özgeçmişinizi e-posta yoluyla veya CV-Library gibi bir iş kurulu aracılığıyla gönderebilirsiniz. İşverenlerin herhangi bir cihazda açabilmelerini sağlamak için CV’nizi bir pdf dosyası olarak kaydedin. Bir pdf de biçimlendirmeyi sürdürür, böylece işverenlerin CV’nizi istediğiniz gibi göreceğinden emin olabilirsiniz.

Bunlara da Göz Atmak İsteyebilirsin