Daha Dayanıklı Beton Üretme Çalışmaları

MIT mühendisleri dünyanın en çok kullanılan insan yapımı malzemesi olan betonu, doğayı örnek alarak yeniden dizayn etme peşindeler.

Yayımlanan yazıda betonun bağlayıcı malzemesi olan çimento hamurunun özellikleri ve yapısını doğadaki kemikler, kabuklar ve derin deniz süngerlerinin yapısını örnek alarak baştan oluşturacakları söyleniyor.  Araştırmalar sonucu bu biyolojik materyallerin son derece güçlü ve dayanıklı oldukları gözlemlendi. Ve betonun da yapısını bu şekilde değiştirebilirsek aynı güç ve dayanıklılığı göstereceği sonucuna varıldı.

MIT İnşaat ve Malzeme Mühendisliği Departmanı Profesörü Oral Büyüköztürk yeni ilham verici bir öneride bulundu. Bu öneri çimento hamuru tasarımını tamamen alt üst edecek bir girişim.

Profesör Oral Büyüköztürk yaptığı açıklamada, “Basit bileşenler karmaşık geometrik ayarlamalarla büyüleyici bir şekilde birleştirildi. Bu malzemelerde bu kadar güçlü olmalarını sağlayan ne tür mikro mekanizmalar bulunmakta ve bunları betonun içerisine nasıl uyarlayabiliriz diye düşünüp, görmeye çalıştık. Eğer ki portland çimentonun yerini tutabilecek doğada hali hazırdan bulunan bir malzeme bulabilirsek araştırmalarımızda ilke edindiğimiz sürdürülebilir olma şartını sağlayabileceğiz. ” dedi.

Eninde sonunda, mühendis ekibi doğadaki malzemeleri tanımlayıp sürdürülebilir ve uzun ömürlü bir çimento oluşturmayı umut ediyorlar. Biliyoruz ki günümüzde kullanılan Portland çimentonun üretiminde çok büyük miktarda enerji gerekiyor. Bu yüzden alternatif oluşturabilmek çok önemli.

Editör Notu: İlerleyen günlerde bu projenin nasıl ilerlediği ile ilgili makalemiz paylaşılacaktır. Takipte Kalınız.

Mühendisce