Daha Esnek Köprüler Yapabilmek Mümkün

Selanik ve Surrey Üniversiteleri mühendisleri ortak çalışması olan köprüleri daha esnek hale getirebilme projesi başarıyla sonuçlandı. Yeni üretilen malzeme 2 kat daha esnek köprüler sağlayacak.

Bilindiği üzere köprüler toprak hareketlerinde çok zarar görebilmekte ve eğilmeye bağlı olarak çökebiliyor. Son araştırmalar sonucunda eskimiş araba lastiklerinden yapılan bir malzeme ile köprünün esnekliği 2 katına çıkabiliyor.

Bu ucuz maliyetli yenilikçi yöntem afet eğilimi olan bölgelerde dayanıklı altyapılar için kullanılmaya oldukça yatkın. Ucuz olmasının sebebi ise verilere göre sadece Britanya’da yıllık 50 milyon eskimiş lastik atılıyor.

Surrey ve Selanik Üniversiteleri’nden mühendisler, önemli köprüler üzerinde yaptıkları araştırmayla deprem gibi ekstrem dinamik etkilere karşı köprülerin gerilmeye nasıl tepki gösterdiklerini ve başlıca sorun olan aşınma ve yıpranmaya karşı ne gibi önlemler alınabileceği ile ilgili hesaplamalar yapıldı.

Surrey Üniversitesi’nden Dr Stergios Mitoulis yaptığı açıklamada “Gelişmiş ülkelerde köprüler çok yüksek yatırımlar yapılıyor. Herhangi bir sorun olmaması için ekstra malzeme, sağlam bağlantı yerleri ve benzeri teknolojiler kullanılabiliyor.  Fakat gelişen ülkelerde bu yatırımlar yapıldığında bunun uzun süre kalıcı olması gerekiyor. Çünkü her zaman aynı yatırımı yapacak bütçe ayarlanamaz. Biz de bunun için kullanılmış araba lastiklerini kullanarak yeni bir malzeme oluşturduk. Hem maliyet hem de yararlı olması başlıca hedefimizdi. İzolatör ismini verdiğimiz bu malzeme kullanılmış lastik parçalarından elastik ve esnek bir tabaka oluşturuyor. 

Kullandığımız malzeme deprem gibi herhangi bir ekstrem dinamik etki geldiğinde sıcaklığı değişiyor ve geleneksel köprü yapısında 2 kat daha fazla performans almayı sağlıyor. ” dedi.

Mühendisce