DARPA, Dikey İniş-Kalkış Yapabilen Hava Aracı

DARPA dikey iniş ve kalkış yapabilen yeni hava aracı geliştiriyor.

Proje kapsamında havada fiziksel değişiklikler yapabilecek bir uçak tasarlayan DARPA, ilk aşamayı geçtiğini bir video ile duyurdu. VTOL ismi verilen proje, uçakların dikey iniş ve kalkış yapabilmeleri için yeni bir sistem üzerinde çalışıyor.

Geçtiğimiz yıl içerisinde DARPA, Aurora Uçuş Bilimleri tarafından geliştirilen XV-24A LightningStrike modelini VTOL X-Planes projesi kapsamında seçmesinin ardından, büyük ilerleme kaydetti. Yaklaşık 160 kilogramlık prototipi ile ilk testlere başladığında, sadece temel kalkış ve iniş kapasitesindeydi. Şimdi ise, durum biraz daha farklı.

Prototipin başarılı olmasının ardından, artık proje gerçek uçak boyutlarında bu sistemi denemeye doğru emin adımlarla ilerliyor. Projenin final amacı, yaklaşık 18,5 metre kanat genişliğinde ve 5500 kilogram ağırlığındaki bir uçakta bunu gerçekleştirebilmek.

Şu anda bunun helipkopterden farkı ne olacak diye soruyor olabilirsiniz. Burada geliştirilmeye çalışılan sistem sayesinde bu uçaklar 550-750 kilometre/saat hıza sahip, dikey iniş ve kalkış yapabilen devasa bir dron olacak.

Çoğunlukla nakliyat amacıyla kullanılan bir CH-47F Chinook 315 kilometreye kadar çıkabiliyor. Bu düşünüldüğünde geliştirilen uçağın yapacakları çok önemli bir gelişim olacak. Fakat bunun ne kadar sürede olacağı ile ilgili net bir bilgi bulunmuyor.

Final geliştirmesinin ardından oluşacak uçak ve yapabileceklerini aşağıdaki videodan görebilirsiniz.