DARPA, Hedefi Takip Edebilen Mermi Geliştirdi

DARPA, gelişmiş askeri teknolojilerine bir yenisini daha ekledi.

Amerika Birleşik Devletleri bünyesinde bulunan Gelişmiş Savunma Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), hedefi takip edebilen mühimmat geliştiren Extreme Accuracy Tasked Ordnance (EXACTO) programına finansman sağlıyor. Exacto, mühimmat ve gerçek zamanlı optik rehberlik sistemi mermiyi hedefe doğru yönlendirebiliyor. Ayrıca, hava koşulları, hedef değişiklikleri ve diğer her türlü durumları kompanse ederek, görevin başarılı sonuçlanmasına yardımcı olur. Bununla ilgili olarak yapılan uzun mesafe atış denemelerinde hedefe yönlendirilen mühimmatların çok daha başarılı sonuçlar elde ettiği görüldü.

Sistem mermiyi hedefe kadar izlemek için manevra kabiliyetine sahip bir kurşun kullanıyor. Gerçek zamanlı bir yönlendirme sistemini bununla birleştirerek, kurşunun yolculuğu boyunca önüne çıkması muhtemel herhangi bir beklenmeyen faktörü telafi etmek için kurşun yol boyunca uçuş rotasını değiştirebiliyor.

Günümüzdeki ABD kesin nişancıları çalışmalarının yüzde 90’ında 600 metre uzaklıktaki bir hedefi vurmaya çalışırlar. Exacto’nun gelişiyle 2000 metreye kadar artan bir mesafe söz konusu.

Yukarıdaki videoda ilk 6 atışı uzman bir keskin nişancı yapıyor. Ve hedef yer değiştirmesine rağmen hedefler başarılı bir şekilde vuruluyor. Son atışı ise ilk kez eğitimsiz ve ilk kez keskin nişancı tüfeği kullanan birisi yapıyor. Buna rağmen hedef tam isabet ile vuruluyor.

DARPA finanse ettiği bu proje sayesinde, gelecek yıllarda silah teknolojilerinin daha da değişeceğini göstermiş oldu. Bu değişim eğitimli asker sayısının önemini düşürecektir. Daha önce hiçbir silah eğitimi almamış bir kişinin bile böyle bir mühimmat yaptıklarını gördükten sonra, işlerin çirkinleşebileceği olasılığı da yok değil. Tabi böylesine teknolojilerin her zaman bir anti silahı olacaktır. Bir askeri teknolojiyi değerlendirirken, her zaman antisinin ne olduğunu ve ne kadar verimli çalıştığını değerlendirmek gerekir.

Mühendisce